150 танка и бронирана техника на въоръжените сили на САЩ ще бъдат разположени в няколко страни членки на НАТО в Източна Европа, сред които е възможно да попадне и България. Мисията им ще е да пазят територията от руска агресия.
Това става ясно от изказване на главнокомандващия на сухопътните сили на САЩ в Европа генерал Бен Ходжес, цитиран от Ройтерс.
По думите му това „е част от операция "Атлантическа решителност", която има за цел да успокои балтийските държави и Полша, които са притеснени от действията на Русия в Украйна. Освен бронираните машини ще бъдат изпратени и сухопътни войски за няколко месеца и те ще участват в съвместни учения в тези страни.
"Военнослужещите ще участват в ученията, след което ще се върнат, а техниката ще остане там на място", каза Ходжес и поясни, че това решение е много по-икономично.
"Ще обсъдим няколко варианта, като например разпределяне на оборудването на малки партиди, примерно за батальон или за рота. Може би в балтийските държави, Полша, Румъния или България", каза той.
По-рано Ходжес заяви, че САЩ ще запазят броя на войските си в Полша и балтийските държави поне и през следващата година, докато остане напрежението с Русия.
Очаква се скоро генерал Ходжес да направи препоръки за начина на разпределение на тези танкове и бронирана техника из страните от Източна Европа, които са членки на НАТО.
Няколкостотин американски войници бяха разположени в Полша и трите балтийски държави Литва, Латвия и Естония по-рано през тази година, след като Русия анексира Крим през март. Дислоцирането е част от усилията на Вашингтон да успокои своите нервни източноевропейски съюзници и да ги увери, че НАТО ще предложи защита от руската заплаха, отбелязва агенцията.
Припомняме, че през август от изказване на генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен стана ясно, че Алиансът ще разположи свои сили в нови бази в Източна Европа заради ситуацията в Украйна.
Източна Европа и най-вече Полша и балтийските страни настояват Алиансът да разположи постоянни бази в региона, които да възпрат потенциална руска атака, припомня изданието. Германия обаче отхвърли идеята заради споразумение с Русия от 1997 г., което предвижда организацията да не разполага значителни бойни сили на изток, въпреки че по-късно Расмусен посочи, че все пак се планират нови бази в региона.
Членките на Алианса също са на различни мнения за създаването на нови бази в Източна Европа. Франция, Италия и Испания по принцип се противопоставят, докато Великобритания и САЩ подкрепят исканията, а Германия не е заявила ясна позиция заради тревогите на страната около Русия.


Никола Цолов с двойна победа на "Силвърстоун"
Тръмп: Ще отидем на Марс много скоро
Петър Стоянов: Българското кино има сериозни успехи и опровергава твърденията, че културата не се развива
Костадинов: Няма клауза в договора ни с Киев, която защитава Черно море от страна на Украйна към Българи
50-годишна, известна на МВР, задигна часовник и парфюм от магазин в центъра на Варна
ГЕРБ: Бюджетът с 5,7% дефицит нарушава Закона за публичните финанси
Неяснотата около търговското споразумение USMCA е вредна
250 години по-късно американската мечта продължава да е жива
"Алтернатива за Германия" преизбра лидерите си в демонстрация на единство
Последният бюджет на Макрон вещае още политически хаос във Франция
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Моторист загина при катастрофа край Гривица
В кадър: Тир катастрофира на АМ "Струма", гориво се разля по платното
Кога напрежението в работата се превръща в хроничен стрес?
Творците срещу AI: Битката за гласа, образа и авторските права
Как гените определят реакцията ни към храните?


преди 11 години they are at home - lol :)) юриста треа да ги приветства с цветя и с няколко листа членове и алинеи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Yankee go HOME !!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар