fallback

Следващият ход на Русия може да е продажба на злато

Страната натрупа значителни резерви през последните години и сега може да ги ползва в подкрепа на икономиката

15:44 | 17.12.14 г. 15
Автор - снимка
Редактор

Изненадващото решение на Русия да увеличи основния лихвен процент късно в понеделник от 10,5% на 17% не успя да спре падащата рубла. Друг инструмент, който може да спре икономическия хаос, причинен от санкциите и спадащите цени на петрола, е продажбата на злато, пише Bloomberg.

Русия държи около 1 170 метрични тона от ценния метал, заяви централната банка на страната миналия месец. Това е около 10% от резервите ѝ  в чуждестранна валута, според данни на базирания в Лондон Световен съвет по златото. Страната е добавила 150 тона до 18 ноември тази година, заяви пред политици гуверньора на централната банка Елвира Набиулина.

Чуждите резерви на Русия спаднаха до петгодишно дъно, след като централната банка похарчи повече от 80 млрд. долара в опити да спре отстъплението на рублата. Сривът на валутата, комбиниран с около 45% спад в цените на петрола отнема от чуждата валута. Русия има нужда от нея, за да може да устои на санкциите, наложени след анексирането на Крим и руската намеса в Източна Украйна.

„Русия е в критична ситуация, като предвид наложените санкции и стремителния спад на цените на петрола тя може да бъде принудена да използват златните си резерви“, заяви Кевин Ман, който отговаря за 150 млн. долара в Hennion & Walsh Asset Management. “Ако това се случи, това ще натисне златото още по-надолу“.

Фючърсите за доставка на злато през февруари поскъпнаха с 0,3% до 1 197,70 долара за унция на борсата Comex в Ню Йорк към 15:00 часа българско време. Фючърсите са с 0,4% по-евтини тази година, след като отбелязаха спад от 28% през 2013 г.

Русия е утроила златните си резерви от 2005 г. насам, според изчисления на Bloomberg. Нейните запаси са около 70% от тези на САЩ и Германия, които са най-големите собственици на кюлчета, показват данни на Световния съвет по златото.

„Русия е добавяла към своя златен резерв по време на вълненията и това е техният резервен актив, който могат да използват веднага“, заяви в телефонно интервю за Bloomberg Майкъл Уилдмър, метален стратег в лондонския клон на Bank of America. Русия може да използва златото, за да събере средства или да го използва като обезпечение, смята той.

Руската централна банка купува злато от вътрешния пазар и от местните банки, показват данни на Световния съвет по златото.

„Златото може да бъде подложено на допълнителен натиск заради Русия“, заяви за Bloomberg Джеймс Кордиер, основател на Optionsellers.com. “Цената на петрола не е на тяхна страна, така че следващата опция за събиране на пари е да продават злато. Някои говорят, че страната или вече е започнала да продава или е започнала подготовката да продава от своето злато.

Още за намесите на РЦК и като цяло за икономиката на Русия можете да научите от коментара на Вероника Денизова от ТВ Bulgaria On Air и Димитър Вучев от Investor.bg.

Още видеа гледайте на сайта на Bulgaria On Air

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:46 | 12.09.22 г.
fallback