fallback

Германия: Гръцката молба за помощ е "Троянски кон"

Гръцкото искане не е ясно и представлява по-скоро троянски кон, целящ да се осигури междинно финансиране, твърди Берлин

08:24 | 20.02.15 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Федералното правителство на Германия призовава гръцкото правителство да даде недвусмислено обещание за осъществяването на реформите. Писмото от  Гърция, с което в четвъртък се искаше продължаване на спасителната програма, е "Троянски кон", пише в документа, който се подготвя за срещата на финансовите министри на еврозоната в петък. Целта на искането е да се получи мостов заем и да спре настоящата програма за помощи. 

В гръцката митология троянският кон е символ на измамата. С помощта на дървен кон по време на Троянската война гърците са успели да вкарат тайно войници в град Троя, които са били скрити в самия кон. Така гърците са надвили троянците и са завладели града.

Трябва ли Гърция да напусне еврозоната?

Да, за нейно собствено добро.
Да, заради стабилността на еврозоната.
Не, това ще е катастрофа за страната.
Не, това ще доведе до разпадане на еврозоната.
Общо 2710 гласа

"Гръцкото писмо въобще не е ясно, има огромна възможност за тълкуване в различни аспекти", критикува федералното правителство според официалния документ, цитиран от Die Zeit. В него не се съдържал никакъв ясен ангажимент, че настоящата програма ще приключи успешно и Гърция ще предприеме мерки за реформа. В допълнение не ставало ясно как гръцкото правителство ще плати задълженията си предвид спада на приходите от данъци през последните и следващите седмици. На тази база нямало никакъв смисъл да се подготвя проект за заключителна декларация на еврогрупата в петък. 

Според документа федералното правителство в Берлин настоява гръцкото искане да съдържа три "кратки и лесни за разбиране изречения". Те трябва да гласят: "Ние искаме удължаване на текущата програма, като се възползваме от съществуващата гъвкавост. Ние ще координираме с институциите всички промени в мерките от съществуващия Меморандум за разбирателство. И ние възнамеряваме да завършим тази програма успешно".

Според федералното правителство документът съдържа неясно тълкувание за бюджетния излишък. Досега Германия и европартньорите настояват през тази година в гръцкия бюджет да има излишък от до 3%. В документа обаче просто пише, че ще се постигне "достатъчен" първичен излишък.

В допълнение федералното правителство предлага да не се удължава достъпа до 10,9 млрд. евро, които бяха предназначени за рекапитализирането на гръцките банки. Гръцките банки преминаха успешно банковия стрес тест през миналата година. Парите все още бяха обект на дискусии в края на миналата година под формата на предпазна кредитна линия, с която след успешното приключване на програмата Гърция трябваше да се защитава от сътресенията на пазара.

Същевременно гръцкият премиер Алексис Ципрас реагира с враждебност към германското писмо и описанието "троянски кон" за искането му. Според държавен служител в телефонен разговор с канцлера Ангела Меркел той е разкритикувал този избор на думи. Това "няма да помогне по някакъв начин на реалните дискусии", е заявил премиерът. В допълнение Ципрас се е оплакал от грубата германска позиция, както съобщава пресслужбата на федералното правителство.

Междувременно САЩ призоваха европейците и Атина да се споразумеят за финансирането на Гърция, предупреждавайки, че евентуален неуспех ще върне несигурността в еврозоната. За Европа и за световната икономика е важно да се постигне споразумение, каза представител на американското финансово министерство, цитиран от AFP, уточнявайки, че ще са нужни сериозни усилия за намиране на компромис и от двете страни.

Финансовите министри от еврозоната възнамеряват да обсъдят на извънредна своя среща в Брюксел днес молбата на новото гръцко правителство за продължаване на помощта. Страните от еврозоната настояват за ясен ангажимент на Атина, че ще спази поетите мерки за реформи и строги икономии.

Сегашната програма ще изтече в полунощ на 28 февруари. През последните дни вече се проведоха два опита за постигане на консенсус, които завършиха с неуспех. Без настоящата програма страната може да фалира.

Едно евентуално удължаване на срока на програмата също така ще трябва да мине през одобрението на редица парламенти до края на следващата седмица, сред които и германският Бундестаг. Всичко за Гърция четете тук!

Още видеa можете да гледате на сайта на ТВ Bulgaria On Air

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:11 | 14.09.22 г.
fallback