fallback

Лагард: МВФ може да участва в "цялостен" пакет, който да стабилизира Гърция

Кредиторите трябва да гарантират поддържащо финансиране и преструктуриране на дълга, а Гърция - сериозни реформи

11:21 | 17.07.15 г. 6
Автор - снимка
Създател

Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард заяви, че фондът може да вземе участие в „цялостен“ пакет, който да стабилизира икономиката на Гърция, да направи гръцкия дълг устойчив и да позволи на страната да получава финансиране от финансовите пазари, предаде Ройтерс, цитирайки интервю на Лагард за френско радио.

На въпрос на журналисти дали МВФ ще вземе участие в третия спасителен план за Гърция, Лагард заяви, че фондът желае да види „цялостна“ програма по отношение на Гърция.

„Този цялостен пакет има два стълба – гръцки, който да води до сериозни реформи в икономиката на Гърция и втори - от страна на кредиторите, който да води до поддържащо финансиране и преструктуриране на дълга“, заяви още Лагард.

Същевременно тя отново даде да се разбере, че счита облекчаването на дълга на Гърция за нужно. По думите ѝ вероятно ще е достатъчно, ако срокът на изплащане на кредитите бъде удължен. 

По-рано германският финансов министър Волфганг Шойбле поясни в писмото си до председателя на Бундестага (долната камара на парламента на страната), че МВФ няма да участва в изплащането на първия транш от планираната трета спасителна помощ за Гърция. Очаква се траншът да бъде преведен в средата на август, според писмото, в което Шойбле призовава парламента да одобри започването на преговори по трета спасителна програма за Атина.

В документа на Шойбле се уточнява обаче, че МВФ ще се включи на по-късен етап при успешно завършване на първата оценка на програмата през есента и потвърждение за устойчивоста на гръцкия дълг.

Според директора на кабинета на канцлера Ангела Меркел Петер Алтмайер, който в четвъртък участва в токшоу по германската телевизия ZDF, управляващият директор на МВФ Кристин Лагард "даде много ясно да се разбере, че МВФ няма да се оттегли" от спасяването на Гърция.

Очаква се днес германските депутати да дадат „зелена светлина“ за старт на преговорите по трета спасителна програма за Гърция, макар че Шойбле отново постави под въпрос успешния край. Парламентът на Австрия също ще гласува днес споразумението за трета спасителна програма за Гърция.

По-рано в петък пък председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум обяви по време на извънредна сесия на холандския парламент, че има широко споразумение за необходимостта от участие на МВФ в бъдещите спасявания на Гърция. Същевременно той призова разговорите за евентуален Grexit да бъдат преустановени.

„Със сигурност ще бъда много щастлив, ако приказките за възможно излизане на Гърция от еврозоната спрат“, каза Диселблум. „Бих искал да можем да говорим за връщане на Гърция отново в правия път и това е целта ни с тази програма“, добави той, визирайки третия спасителен план за страната.

От 2010 година, когато започна дълговата криза на Гърция, ЕС и МВФ са отпуснали на страната кредити на обща стойност 250 милиарда евро, като Атина постепенно трябва да върне тези средства. Въпреки частичното отписване на гръцки дългове през 2012 година държавният дълг на страната в момента е 315 млрд. евро, което представлява 175 процента от брутния ѝ вътрешен продукт. Това надвишава три пъти пределното допустимото равнище, определено за страните членки на еврозоната, което е 60%.

Всичко за дълговете на Гърция четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:02 | 12.09.22 г.
fallback