fallback

Словакия е поредната държава от ЦИЕ, която върви към скъсване на връзки с Китай

Братислава също започна да укрепва отношенията си с Тайван, сигнализирайки, че влиянието на Пекин в региона ерозира

13:15 | 13.12.21 г. 8

Докато ново, потенциално скептично към Китай правителство пое управлението на Германия, Пекин продължава да губи приятели в Централна и Източна Европа.

Словакия се присъединява към Чехия, Естония и Литва в укрепването на връзките си с Тайван, сигнализирайки, че влиянието на Китай в Централна и Източна Европа и Балтийските страни все повече ерозира въпреки заплахите на Пекин да предприеме действия срещу страни, които се ангажират с острова, пише Emerging Europe.

Китай претендира за суверенитет над Тайван, който де факто е независим от Пекин от 1949 г. и е демократична държава от началото на 90-те години.

В обръщение към учредителното заседание на Тайванско-Словашката комисия за икономическо сътрудничество в столицата на острова Тайпе Карол Галек – държавен секретар в Министерството на икономиката на Словакия, който ръководи делегация от повече от 40 официални лица, бизнес дейци и учени, коментира на 6 декември, че Тайван е вторият по големина азиатски инвеститор в страната.

„Тайван е успешен пример, че дори малък играч може да стане глобален лидер в изследванията и разработките“, казва Галек.

Тенденция

Посещението вероятно ще предизвика гневна реакция от континентален Китай, подобно на инициативите от Чехия, Естония и Литва.

През октомври Китай определи Чехия като „отвратителна“ за това, че е поканила външния министър на Тайван Джоузеф Ву да говори пред сената на страната. Говорителят на сената Милош Вистрчил по-рано ръководеше делегация в Тайван и впоследствие призова Европа да се обедини в ангажимента си с острова, като заяви, че Китай прави всичко възможно да го изолира.

Малко по-късно естонският депутат Мадис Милинг, който беше част от делегация от трите балтийски държави, присъстваща на Форума на отворения парламент в Тайван - среща на върха за укрепването на отношенията на острова с демократичния свят, коментира, че Естония трябва да се движи „стъпка по стъпка“ към признаването на Тайван.

Въпреки че не поставя под въпрос политиката на ЕС „Един Китай“, която официално признава Тайван като част от Китай, Милинг посочва пред естонската държавна телевизия ERR, че „това не означава, че не можем да развиваме всички видове отношения с Тайван“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:58 | 13.09.22 г.
fallback