Месец след началото на агресивната война на руския президент Владимир Путин срещу Украйна през следващата седмица Московската фондова борса за първи път ще позволи търговия с акции на всички руски компании. Досега бяха разрешени само акции на 33 дружества. Този понеделник е предвиден съкратен ден за търговия с руски акции - от 9,50 до 13,50 ч. (10,50-14,50 ч. по българско време), съобщи Руската централна банка в Москва. Късите продажби продължават да бъдат забранени, се казва в съобщението.
След началото на войната на 24 февруари фондовата борса беше затворена в продължение на седмици и едва миналия четвъртък възобнови ограничената си търговия. Цените на много ценни книжа бяха скочили рязко, поради което дружествата успяха да компенсират част от загубите. В петък обаче повишенията бяха компенсирани. Първата стъпка за отваряне на пазара беше направена още в понеделник, когато отново се търгуваха държавни облигации. Разрешени бяха обаче само някои трансакции, които служеха за изпълнение на задължения между участниците на пазара и чуждестранни бизнес партньори. Според информацията това се отнася за сделки, сключени преди 28 февруари с контрагенти от държави, наложили санкции на Русия.
Акциите на руски компании, като на газовия монополист „Газпром", петролната компания „Лукойл" и държавната авиокомпания „Аерофлот", се сринаха след началото на войната, поради което търговията с ценни книжа просто беше преустановена. Със забраната централната банка искаше да избегне изкривявания в резултат на санкциите, наложени от западните държави. Рублата, чиято търговия не беше прекъсната, се срина до рекордно ниски нива спрямо долара и еврото.
Правителството на САЩ разкритикува действията на руската фондова борса. „Това не е истински пазар или устойчив модел, който само подчертава изолацията на Русия от световната финансова система", заяви в четвъртък заместник-съветникът по националната сигурност Далип Синг. Той заяви, че Русия е дала ясно да се разбере, че ще вложи държавни средства в изкуствено поддържане на акциите на компаниите.