fallback

Сърбия скоро може да заеме по-твърда позиция към Русия

Завоят ще се случи бавно и не без натиск от ЕС

11:00 | 30.03.22 г. 7

В Сърбия предстоят парламентарни и президентски избори на 3 април, като не се очакват съществени промени в политическата картина на страната. След изборите обаче на Белград може да му се наложи най-накрая да заеме по-твърда позиция по отношение на руската инвазия в Украйна, пише Emerging Europe.

Сръбската прогресивна партия (SNS) е най-голямата партия в управляващите коалиции в Сърбия от 2012 г., а нейният лидер Александър Вучич е президент на страната от 2017 г. Сегашната управляваща коалиция в страната получи 60,65% от гласовете на парламентарните избори през 2020 г. и в момента държи 188 от 250 места в парламента, което ѝ позволява да управлява почти без съпротива.

Основната опозиция на Вучич е коалиция, водена от Социалистическата партия на Сърбия, която получи 10,38% от гласовете на предишните избори и има 32 места в парламента на страната. Следва Сръбският патриотичен съюз (който има 11 места) и Алианса на Войводинските унгарци с 9 места.

Резултатите от предстоящия вот изглеждат предрешени - поредната решителна победа за Сръбската прогресивна партия. „Като използва пълния си контрол върху политиката, икономиката и медиите, Сръбската прогресивна партия и Александър Вучич като неин лидер със сигурност ще запазят позицията си на доминираща политическа сила в Сърбия“, коментира пред медията Петр Чермак, изследовател по въпросите на Западните Балкани в Карловия университет в Прага.

Енджелуше Морина, експерт по Западните Балкани и старши сътрудник по политиката в Европейския съвет по външни отношения, също вярва, че партията на Вучич ще запази властовите си позиции. Трудно е да се каже обаче дали те ще продължат да управляват със същата коалиция, допълва тя.

Понастоящем Сръбската прогресивна партия управлява с коалицията „Заедно можем всичко“, която от 2020 г. включва също дясноцентристкото Сръбско движение за обновление, Сръбската народна партия, Движение „Сила на Сърбия“ и Народна селска партия, както и Движението на социалистите, което клони повече наляво.

„Сръбската прогресивна партия функционира само въз основа на това, че е на власт и се ръководи от Вучич. Липсва ясна идеологическа ориентация или популярни фигури освен Вучич. В резултат на това тя до голяма степен се превърна в негово средство като клиентелистка партия за оставане на власт“, ​​коментира Флориан Бибер, директор на Центъра за изследвания в Югоизточна Европа към Университета в Грац, пред Emerging Europe.

„Както и в други страни в региона, публичният сектор е основният доставчик на работни места в Сърбия и е много по-вероятно тези позиции да бъдат заети от поддръжници на управляващата партия. Хората, които получават тези позиции, ще искат да останат лоялни“, добавя Морина, като разкрива допълнително значението на клиентелизма за определяне на изборния резултат.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:29 | 13.09.22 г.
fallback