Nomura Holdings Inc., най-голямата японска брокерска къща, планира да плати около 1 млрд. долара за дял от около 40% в американския финансов мениджър American Century Investments, съобщава Bloomberg, базирайки се на информация от свой източник.
Закупуването от Canadian Imperial Bank of Commerce ще се извърши в началото на следващата година, заявява в понеделник източникът, поискал анонимност заради конфиденциалност на информацията. Детайлите може би ще бъдат обявени още днес, ако бъде постигнато споразумение, казва още източникът.
Закупуването на дела ще бъде най-голямата международна инвестиция на Nomura откакто придоби Instinet Inc. за 1,2 млрд. долара през 2007 г. Японската компания се опитва да разшири възможностите си, за да продава продукти на пенсионни фондове и застрахователи и да навлезе на пазарите за частно банкиране и търговия на дребно в САЩ, каза главният изпълнителен директор Коджи Нагай в презентация за инвеститорите на 1 декември.
Засега и двете страни по евентуалната сделка отказват коментар.
През 2011 г. CIBC се договори да купи 41% от базираната в Канзас Сити, Мисури, American Century Investments от JPMorgan Chase & Co. за 848 млн. долара. Финансовият мениджър е основан през 1958 г. от покойния Джим Стауърс Джуниър и насочва над 40% от печалбата си към проучвания за лечение на генетични заболявания, се твърди в сайта на компанията. Към февруари 2014 г. той управлява активи за около 141 млрд. долара.
Nomura планира да продава инвестиционни тръстове, включващи японски и азиатски акции на отделни инвеститори в САЩ чрез националната мрежа за продажби на American Century Investments, съобщи по-рано вестник Nikkei.
За да засили рентабилността, базираната в Токио брокерска къща се опитва да разшири бързо разрастващите си бизнеси извън дома. Миналата година тя купи тайванското инвестиционно подразделение на ING Groep NV, превръщайки се в първия японски мениджър на активи, опериращ на пазара. Nomura създаде и дружество за управление на фондове с китайската Shenzhen Hua Xia Ren He Capital Management през миналата година.


КЗП започва проверки за цените в Бургас преди "Евровизия"
Наталия Ефремова: Минималната заплата ще расте ежегодно
12 загинали и най-малко 10 ранени при катастрофа с полски автобус в Унгария
Ето къде няма вода във Варна днес
"Ние, потребителите": "Синият флаг" на плажа не означава съвършенство
Инфлационният парадокс на Япония създава печеливши и губещи
Сенчести AI кредитни гаранции за 70 млрд. долара тревожат облигационния пазар
Как би изглеждала икономическата изолация на Иран от САЩ?
Изкуственият интелект може да даде нов фокус на математиката
Сушата в Европа застрашава есенната сеитба и реколтата догодина
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Жегата и ниското ниво на Дунав удариха по електромобилите
Този кемпер разполага не с едно или две, а с пет легла!
Новият часовник на Mercedes изостава с един ден за 1040 години
Срам в баскетбола: Девойките ни паднаха от Испания с 13:128
ПП за 100-те дни на Радев: Напълни властта със службогонци от стария модел
Обезвредиха четири снаряда, намерени в река Дунав
Биг Брадър в Пловдив след тежките криминални случаи
Рецептата Dnes: Кекс със сладко от череши