fallback

САЩ и Китай са още по-близо до търговско споразумение

Официалното споразумение може да бъде финализирано по време на среща между Доналд Тръмп и Си Дзинпин около 27 март

10:11 | 04.03.19 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

САЩ и Китай се приближават още до постигането на споразумение, с което да сложат край на търговската война помежду си, започнала миналата година,  съобщават източници на в. Wall Street Journal.

Преговорите между двете страни белязаха ясен напредък и се очертава споразумение, допълва изданието, което цитира свои анонимни източници. Властите в Пекин са склонни на намаляване на митата и на вдигане на ограниченията, наложени на селскостопански, автомобилен и химически внос от САЩ. Китай също така може да увеличи покупките на американски продукти, по-специално на природен газ, да вдигне прага за максимално участие на чужди компании в съвмести предприятия от автомобилната индустрия, както и да намали митата за автомобили под настоящия праг от 15 процента, съобщава БТА.

Споразумението придобива форма след провеждането на двустранните преговори през февруари, посочват още източници. Според тях обаче все още остават някои възможни пречки пред договарянето и от двете страни, най-вече във вътрешнополитически аспект, тъй като властите както в Пекин, така и във Вашингтон могат да бъдат обвинени в прекалена благосклонност.

Въпреки възможните препятствия преговорите са постигнали напредък до степен, в която официално споразумение може да бъде постигнато по време на среща на върха между американския президент Доналд Тръмп и китайския му колега Си Дзинпин около 27 март, след като китайският лидер завърши посещение в Италия и Франция.

Двете страни продължават да преговарят по въпроси, свързани с китайските индустриални политики, които според САЩ дават на местни, и най-вече държавни, компании преимущество. Миналата седмица американският търговски представител Робърт Лайтйзър заяви, че позицията по отношение на интелектуалната собственост е близо една трета от обема на работния документ в рамките на преговорите от над 100 страници, посочва още в. Wall Street Journal.

Двете страни също така се опитват да установят механизъм, чрез който оплаквания на американски компании да бъдат адресирани. Обсъжданият план предвижда двустранни срещи на представители от двете страни за решаване на споровете. Ако тези преговори не доведат до резултати Лайтайзър заяви, че САЩ може да наложат нови мита.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:04 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още