Китай обяви, че семейните двойки може да имат до три деца, което е сериозна промяна в политиката на страната, подтикната от неотдавнашните данни за драстичен спад на ражданията в най-многолюдната държава в света, предава Ройтерс.
Пекин отмени политиката си за едно дете през 2016 г., като я замени с ограничение за две деца, което не доведе до траен скок на ражданията предвид високите разходи за отглеждане на деца в китайските градове - предизвикателство, което остава.
"За по-нататъшна оптимизация на политиката за раждане (Китай) ще приложи политика една женена двойка да може да има три деца", съобщава официалната агенция Синхуа след среща на политбюро, председателствана от президента Си Дзинпин.
Промяната в политиката ще дойде с "подкрепящи мерки, които ще допринесат за подобряване на структурата на населението на страната ни, изпълнявайки стратегията на страната за активно справяне със застаряващото население и поддържане на предимството, предоставяне на човешки ресурси", казва агенцията.
Мерките за подкрепа не се посочват в съобщението.
"Хората се задържат не от ограничението за две деца, а от невероятно високите разходи за отглеждане на деца в днешен Китай. Жилищата, извънкласните дейности, храната, пътуванията и всичко останало“, коментира Ифей Ли, социолог от NYU в Шанхай.
"Според мен повишаването на лимита е малко вероятно да наклони везните на някого“, допълва Ли.
В анкета в профила на Синхуа в Weibo, в която се пита дали хората са готови за политиката за три деца, около 29 хил. от 31 хил. респонденти заявяват, че „никога не биха си помислили за това“, а останалите са избрали измежду опциите, че са готови и с голямо желание биха го направили, че не им е на дневен ред или че се колебаят.
По-късно анкетата беше премахната.
"Готов съм да имам три деца, ако ми дадете 5 млн. юана (785 650 долара)", публикува един потребител.
Последното преброяване на населението на Китай показа, че ръстът му е най-бавният в последното десетилетие от 50-те години насам, а броят на хората достига 1,41 млрд. души. Данните също така показват равнище на плодовитост от само 1,3 деца на жена през 2020 г., наравно със застаряващите общества като Япония и Италия.
Китайското политбюро също заяви, че поетапно ще забави пенсионната възраст, но не предостави никакви подробности.
Към края на миналата година на хората се налагаха глоби в размер на 130 хил. юана (20 440 долара), ако имат трето дете в нарушение на правителствената политика.
„Изключително съм щастлива“, каза Су Мейджън, мениджър човешки ресурси в Пекин, която е бременна с третото си дете. „Няма да се налага да плащаме глобата и ще можем да получим хуко", казва тя, позовавайки се на разрешителното за градско пребиваване, което позволява на семействата да получават обезщетения, включително да изпращат децата си в местните държавни училища.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
преди 4 години хммм, сега се замислих ако не искат... ще има ли като при бай тошо..."...и деца ще ви направиме!"щото бих се цанил за партиен бик, срещу съответните държавни облаги! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Причината за това е средната възраст на населението. Колкото е по-младо, толкова повече млади хора в детеродна възраст. Колкото по-старо, толкова повече пенсионери. А остаряването на населението става бавно и постепенно в течение на десетилетия. По-принцип досега няма нито една държава, която да е успяла излезе от този капан освен с увеличена миграция. Мислех си, че Китай като комунистическа държава ще успее да избегне това, но явно дори и те нямат начини. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Мюсюлманите също не са това, което бяха. Погледни графиките им на раждаемост. През последните 30 -40 години ще е спаднла 2 пъти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Недей така, издребняваш. Аз лично бих го посъветвал те като водят 7, той да води 8. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години що не се метна под влака в знак на протест, общак! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Да ама м.юслитата имат по една сурия. Вчера на моята метроспирка изскочиха наведнъж 7 бройки на възраст 5-12 години, а след тях тях две 100 кг-ови майки с по още едно на ръце. Е, правителството на Меркел им плаща, но от моите данъци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години aабсолчтно нормално е... природни закони, кво да правиш.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години 1,3 деца на жена си е доста зле. Не вярвах, че и Китай ще го докара дотам. Южна Корея я проверих и там е още по-фрапиращо с 0,84 деца на жена за 2020. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години И както винаги щом партията заповядва китайките нямат право на избор. Ще изпълняват точно квото вожда наредил. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години и това няма да доведе до желания резултат! отговор Сигнализирай за неуместен коментар