fallback

Съвместните руски и китайски военни учения предизвикват безпокойство в САЩ

Специалните двустранни учения са насочени към развитие на отношенията, а не към действителни бойни способности, според анализатор

23:05 | 10.08.21 г. 8

Руските сили участват в редовни китайски военни учения за първи път тази седмица. Това разпалва предположенията на западни анализатори, че противниците на САЩ развиват съвместни оперативни способности.

Съвместно учение 2021, учение в западния регион Нинся, включващо повече от 10 000 войници, се фокусира върху ранно предупреждение и разузнаване, електронна война и съвместни атаки, според изявления на китайското и руското министерство на отбраната, цитирани от FT.

След като САЩ изтеглят останалите си сили от Афганистан и след като Пекин и Москва влязоха в контакт с талибаните, учението се наблюдава отблизо за признаци, че китайските и руските сили се учат да координират мисиите и да провеждат съвместни операции.

„Това е първият път, когато китайците наистина се задълбочават, позволявайки на руснаците да участват в едно от собствените им учения“, коментира Родерик Лий, директор научни изследвания в Китайския институт за аерокосмически изследвания към Air University, подкрепен от американските въздушно-космически сили.

„Специалните двустранни учения, които те често правят, са насочени към развитие на отношенията, а не към действителни бойни способности“, допълва той.

Решението на Русия да участва е „несъмнено стъпка към задълбочаване на взаимодействието и военното сътрудничество“, казва и Михаил Барабанов, старши научен сътрудник в Центъра за анализ на стратегии и технологии, базиран в Москва отбранителен мозъчен тръст. "Изглежда, че това сътрудничество ще се задълбочи“, допълва той.

Въпреки че Москва и Пекин настояват, че връзката им не е официален отбранителен съюз, анализаторите смятат, че военните на двете страни могат да си предоставят взаимен достъп до електронните комуникационни системи и да изградят съвместни командни структури.

„Донякъде се колебая, когато казват, че това не е съюз“, посочва Лий. „Ако ги видим да работят рамо до рамо и те започнат да споделят известно разузнаване и комуникации, тогава ще има известна оперативна съвместимост в конфликт или криза“, допълва той.

Китайските военни медии наскоро съобщиха, че за първи път руски войници ще получат достъп до китайска бронирана техника.

„Въпросът е дали позволяват на руснаците достъп до някои от информационните системи за това“, казва Лий. „Руснаците може да започнат да дават на Китай известен достъп до техните космически активи или комуникационни активи. Това е посоката, в която усещам, че се движат“, смята той.

Когато китайските и руските военни започнаха съвместни учения през 2005 г., те си партнираха само в годишната тренировка на Мисията на мира в рамките на Шанхайската организация за сътрудничество, традиционно фокусирана върху противодействието на бунтовниците в Централна Азия.

От 2012 г. Русия и Китай провеждат редовни двустранни военноморски учения. От 2018 г. Народно-освободителната армия участва в три от годишните стратегически учения на Русия, проведени в източната, централната и южната част на Русия.

Очаква се обаче китайската армия да пропусне голямото учение, което предстои в Западна Русия тази година.

Анализаторите смятат, че Пекин иска да избегне загрижеността на страните от НАТО за военната мощ на Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:56 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още