Президентът на подразделението на американския Федерален резерв в Далас Ричард Фишър е притеснен най-вече за втората по големина икономика в еврозоната, отколкото за държавите от периферията на региона, съобщи CNBC, като се позова на негово интервю пред германския ежедневник Handelsblatt.
Фишър посочва, че е предпазлив оптимист за еврозоната и че е очаква подобрение в засегнатия от кризата регион. Той обаче подчертава, че проблемите по-конкретно във Франция се запазват.
„Притеснен съм за Франция повече, отколкото за всяка друга страна“, твърди президентът на подразделението на Фед в Далас. Една силна Франция е важна в контекста на европейската история, изтъква той. „Рисковете за динамиката в икономиката там не трябва да бъдат подценявани“, смята Фишър.
Показателите напоследък показаха, че икономическият пейзаж във Франция изглежда леко се е подобрил, макар че резкият спад, отразен в данните за индустриалното производство, които бяха публикувани днес, сочи, че възстановяването все още е далеч. От френския статистически институт INSEE съобщиха, че индустриалното производство през юни се е свило с 1,4% на месечна база, докато анализатори, анкетирани от Ройтерс, очакваха ръст от 0,1%.
Наскоро френският министър на финансите Пиер Московиси заяви, че страната излиза от рецесията през второто тримесечие на 2013 г. с ръст от 0,2%, но тези данни ще трябва да бъдат потвърдени в сряда.
Френската централна банка прогнозира ръст от 0,1% за 2013 г., макар че повечето икономисти очакват икономиката да се свие леко.
През първото тримесечие безработицата в страната достигна рекордно високите 10,4%. Изследване, публикувано през тази седмица, показа, че 84% от французите смятат, че президентът Франсоа Оланд няма да успее да понижи нивото на безработица до края на годината, както бе обещал.
Джайлс Кийтинг, ръководител на отдела за проучвания в Credit Suisse, обаче смята, че коментарите на Фишър са „малко закъснели“.
„Всички знаем, че Франция има огромни проблеми. Наясно сме също, че те вече са се заловили с тях“, отбелязва Кийтинг. „Те приеха закон за пазара на труда. Част от данните сочат, че те вече се оттласкват от дъното“, добави той. По думите му Франция не е „образец за гъвкав трудов пазар“, но нещата в момента стоят по-добре, отколкото преди 12 месеца.