fallback

Дълговият лимит на САЩ е по-важен от стимулите на Фед

Отлагането до последната минута на повишаването на дълговия лимит на страната може да доведе до непоправими щети за икономиката, смята Джак Лю

13:52 | 18.09.13 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Приказките за намаляване на монетарните стимули на Федералния резерв са във фокуса на вниманието, откакто председателят Бен Бернанке за първи път намекна за това в края на май, но с оглед по-тревожни въпроси, които излизат, анализаторите смятат, че основната тема за разговор на инвеститорите ще се промени, пише CNBC.

Според Марк Занди, главен икономист в Moody's Analytics, след като инвеститорите научат резултата от приключващата днес среща на Фед, те ще поставят отново във фокуса тавана на дълга на правителството на САЩ.

"Таванът на дълга ще се превърне в истински проблем в средата на октомври ... Мисля, че  коментаторите трябва да започнат да говорят малко повече за това", казва той.

По думите на Занди ако Конгресът не приеме закона за тавана на дълга през следващите седмици, въпросът може да се окаже по-опасен от евентуалното свиване на стимулите, кото предизвика големи разпродажби на глобалните капиталови пазари, тъй като инвеститорите зарязаха риска и се насочиха към безопасни активи убежища.

"Ако Конгресът и администрацията не заработят скоро заедно ... ако не бъде прието законодателство в следващите няколко седмици, то това ще бъде истински сериозен проблем, много по-голям отколкото оттеглянето на стимулите", добави той.

Правителството се бори с въпроса за дълговия лимит от 16,7 трлн. долара от май. Но напоследък въпросът отстъпи на заден план заради притесненията от свиването на монетарните стимули и конфликта в Сирия.

Въпросът обаче сега отново е на фокус, след като правителството може да се разпорежда финансово до 30 септември, а Министерството на финансите ще загуби способността си да заема средства в средата на октомври. Опасението е, че ако инвеститорите загубят доверие в способността на правителството на САЩ да управлява финансите си, те ще спрат да реинвестират в американски държавен дълг.

Дейвид Стокман, бивш директор на Службата за управление и бюджет при администрацията на Рейгън, заяви по-рано през месеца, че „въпросът с дълговия таван ще се проточи до последния момент. Ще изпаднем в нова криза и парализа. Може би дори ще нарушим дълговия таван“.

Според него икономиката на САЩ може да се изправи пред един кризисен сценарий.  "Задава се огромна фискална криза, която само временно бе смекчена. Не виждам безоблачно бъдеще".

Тази седмица финансовият министър на САЩ Джак Лю предупреди Конгреса, че отлагането до последната минута на повишаването на дълговия лимит може да доведе до непоправими щети за икономиката.

Неговите коментари последваха коментарите на президента на САЩ Барак Обама в понеделник, който каза, че няма да преговаря за повишаване на тавана на дълга, което проправи път за разгорещена дискусия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:45 | 11.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още