ArcelorMittal, най-големият производител на стомана в света, прогнозира по-висока печалба през тази година, водена от силни продажби в Европа и САЩ, предава BBC. Капиталовите разходи също ще се увеличат през годината, смятат от компанията.
Въпреки очакванията за слаби продажби в големи развиващи се пазари като Китай и Бразилия, изпълнителният директор на компанията Лакшми Митал е „предпазливо оптимистичен“ за 2014 г., според собствените му думи.
Търсенето на стомана в Европа ще се вдигне с около 2,5%, след като падна през миналата година, очакват от компанията, докато потреблението в САЩ ще се повиши с до 4,5%, колкото и в Китай. В Бразилия ръстът ще стигне до 3%.
Оперативната печалба ще достигне 8 млрд. долара през тази година след 6,9 млрд. през 2013 г., благодарение на ръст в производството на стомана и желязо, обяви компанията. Тя очаква световното потребление на стомана да се повиши с 3,5 – 4%, а на желязото – с 15 на сто.
Оптимизмът на Митал е обоснован с оглед на това, че активността в строителството, което е секторът с най-високо самостоятелно потребление на стомана, се покачва, особено в Щатите, сочат проучвания.
„Подобряването на цялостните икономически условия ни предразположи да рестартираме някои проекти за разширяване на бизнеса“, каза Митал.
Оперативната печалба на компанията скочи с 23% през четвъртото тримесечие до 1,91 млрд. долара на годишна база, но компанията реализира нетна загуба от 1,23 млрд. долара. Това стана, след като тя съкрати разходите си и закри фабрики в опит да се справи със спада в търсенето. Производителят съкрати над 5 млрд. долара дълг през последните 2 години и затвори свои предприятия в Белгия и Франция.
Нетният дълг на Arcelor се свива до 16,1 млрд. долара през четвъртото тримесечие, показва отчетът. Компанията се стреми да намали заемите си след като рейтингът ѝ бе понижен до под инвестиционен клас от Moody's, S&P и Fitch. Средният целеви дълг на компанията остава около 15 млрд. долара.
ArcelorMittal произвежда над 5% от всичката стомата в света и на нея се гледа като на индикатор за състоянието на световната промишленост. Заради слабото търсене на стомана пред проблеми и сериозно свиване на маржовете се изправят и останалите производители на стомана.
В ранните часове на борсовата сесия в четвъртък цената на акциите на Arcelor се качи с повече от 4%.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
ЦСКА се промъкна до плейоф на ЛЕ след загуба с 1:3 от Макаби Тел Авив
София сред най-евтините европейски градове за уикенд туризъм
Нина Добрев изненада с нова прическа, вече е блондинка