fallback

Големите американски банки ще загубят половин трилион долара при тежка рецесия

Банковата система на страната е по-добре подготвена за сериозен икономически спад, отколкото преди пет години, констатира Федералният резерв

11:57 | 21.03.14 г. 4
Автор - снимка
Създател

30 от най-големите американски банки биха понесли загуби от над 500 млрд. долара при тежка рецесия, обяви Федералният резерв при оповестяването на резултатите от стрес-тестовете, които показват, че банковата система е в по-добро състояние, отколкото преди пет години, съобщава MarketWatch.

Тежкият рецесионен сценарий включва ръст на безработицата до 11,25%, срив от 50% на борсата и спад от 25% в цените на жилищата. В загубата на банките от 501 млрд. долара в този случай се включват 316 млрд. загуби от кредити и лизинги, и 151 млрд. загуби, свързани с ипотеки и разходи за продажба на недвижимо имущество. По-умерена рецесия би причинила загуби за банките от 355 млрд. долара.

„Най-големите банки в САЩ като цяло са в по-добра позиция да продължават да кредитират бизнеса и домакинствата и да посрещат финансовите си задължения при изключително сериозен икономически спад, отколото преди пет години“, изтъква Фед. „Тестовете отразяват продължаващото широко подобрение в капиталовите позиции на банките от финансовата криза насам.“

При най-тежкия сценарий капиталовата адекватност от първи ред на 30-те банки би спаднала до 7,6% (5,5% по оценки към началото на 2009 г.) от 11,5% през третото тримесечие на миналата година. При по-умерена рецесия съотношението би се понижило до 9,7%.

Капиталовата адекватност на всички банки без една (Zions Bancorporation) при най-тежкия сцвенарий би останала над минимално изискуемия праг на Фед от 5%. Централната банка обаче уточнява, че изнесените резултати не посочват дали банките са преминали или не стрес-тестовете. Такива оценки ще бъдат обявени идната седмица като част от всеобхватен преглед и анализ, който ще разгледа дивидентите и обратните изкупувания, както и качеството на мениджмънта им.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:28 | 05.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още