fallback

Фед: Централните банки да се фокусират върху контрола на инфлацията

Лихвите в САЩ няма да тръгнат нагоре по-рано от очакваното въпреки предоставените парични стимули на редица световни банки, твърди Джефри Лакър

20:52 | 31.10.14 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Водещите световни централни банки трябва да загърбят традиционните мерки за стимулиране на икономическия растеж, прилагани в последните години, и да отново да се фокусират върху по-тесния контрол на инфлацията. На това мнение е президентът на Федералния резерв в Сан Франциско Джон Уилямс, цитиран от MarketWatch.

Последните решения на Японската централна банка, Шведската централна банка Riksbank и Европейската централна банка да разхлабят още паричната си политика не е признак за опасения, че Федералният резерв на САЩ (Фед) ще повиши лихвите твърде рано. Това коментира пред Bloomberg Radio президентът на Фед в Ричмънд Джефри Лакър.

Преди решението на Фед да сложи край на количествените улеснения Уилямс каза, че нетрадиционната програма за изкупуване на активи на американската централна банка не бива да бъде повтаряна скоро.

„Смятам, че количествените улеснения са изцяло ефект от икономическата ситуация, в която бяхме изпаднали, а не като нормална част от паричната политика за в бъдеще“, заявява централният банкер по време на конференция, организирана от Централната банка на Южна Африка.

Въпреки че глобалната финансова криза задължи централните банки да провеждат по-прозрачна политика, Уилямс е на мнение, че Фед невинаги ще бъде открит по отношение на дългосрочните си планове. Според него лихвите ще тръгнат отново нагоре в средата на 2015 г.

„Веднъж завърнали се към нормалната политика, няма нужда да даваме прозрачни бъдещи насоки“, казва Уилямс. „Трябва да действаме по един последователен, системен начин – не чрез думи, а чрез действия.“

Единственият централен банкер, който се противопостави на решението на Фед да прекрати покупките на активи - Нараяна Кочерлакота, смята, че централната банка рискува да изгуби доверието към себе си, ако не предприеме конкретни стъпки по отношение на инфлацията, чийто растеж се забавя.

„Какво видяхме в Япония и както може би ще видим в Европа, доверието към инфлационните цели на централните банки не бива да се приемат за даденост“, отбелязва президентът на Фед в Минеаполис, цитиран от WBPOnline.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:20 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още