САЩ заличиха Куба от списъка на страните, които подкрепят тероризма, предадоха световните агенции, като се позоваха на съобщение на Държавния департамент, съобщава БТА.
Заличаването на Куба от списъка премахва едно препятствие по пътя към възстановяване на пълните дипломатически връзки между двете страни след 54-годишно прекъсване, отбелязва "Ройтерс". Това беше едно от предварителните условия, поставени от Куба на САЩ за възстановяване на дипломатическите отношения, добавя Франс прес.
Това не е само символичен акт - отписването на страната от този списък позволява получаването на икономическа помощ и премахва забраната за внос на оръжие и на стоки с възможна двойна употреба.
В средата на април президентът на САЩ Барак Обама заяви, че подкрепя заличаването на Хавана от списъка на страните, подкрепящи тероризма, така че днешното решение беше очаквано, отбелязва Франс прес.
Куба беше добавена към списъка с терористичните държави през 1982 година.


Варна бе домакин на Държавното първенство по стрелба с лък за незрящи
Обменът на левове в евро от 1 юли: Ако банките и пощите въведат такси, трябва да ги обявят предварително
Наблюдаваме Ягодова луна
Какво време ни очаква във вторник?
Единственият арестуван по аферата „Баба Алино“ излезе от ареста срещу "подписка"
AI може да компенсира демографската криза и да донесе €323 млрд. на Германия
Най-новият реактор в Европа влиза в експлоатация след 39 години чакане
Мондиалът може да подложи на риск зависимата от ВЕИ мрежа в Бразилия
„Вечните“ фючърси могат да породят масови разпродажби и социализация на загубите
След рекордите в Германия екстремните жеги достигат Източна Европа
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Охраната на Пеевски е струвала малко над 220 000 лв. за 10 месеца
Защо ударите по най-свещените места в Украйна се сравняват с нацистка стратегия
Синдикат “Образование“ иска спешна актуализация на бюджета и обяви стачна готовност
Доцова води делегацията ни за срещата на върха на НАТО в Истанбул
Никой не знае къде ще е сватбата на Тейлър и Травис
преди 11 години Вероятно участието на кубинкси военни в Ангола и Централна Африка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години За 60г не успяха да ги смачкат с ембарго и решиха да ги колонизират с пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И кога Куба е подкрепяла тероризма .... някакви доказателства? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години *** може да викаш на баща си, ако го познаваш де. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Айде ...ето го първия ***...де са МЗто и Червения *** ...бавят се нещо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години където има нужда там, глупи ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години В списъка остава само САЩ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Омагьосването започва!Там не бяха изнасяли демокрация още... отговор Сигнализирай за неуместен коментар