fallback

Банките в САЩ представиха планове за реакция при тежка криза

Стратегиите на най-големите кредитори в света изключват помощ от страна на данъкоплатците

09:45 | 07.07.15 г. 2

Няколко от най-големите банки на Wall Street публикуваxa в понеделник подробни планове за това как биха реагирали в период на криза без помощта на парите на данъкоплатците – решаващата стъпка за предотвратяване на бъдещ катаклизъм в сектора, предава Ройтерс.

След финансовата криза от 2008 г. банките са длъжни всяка година да представят т.нар. "завещания", с които да покажат как ще преминат през фалит по време на криза, без да разчитат на подкрепата на правителството, за да се избегне застрашаването на цялата финансова система.

През миналата година Федералният резерв и Федералната корпорация за застраховане на депозитите заявиха, че са недоволни от качеството на плановете и призоваха банките да ги подобрят чрез предоставяне на повече информация и с помощта на по-реалистични предположения. В противен случай кредиторите са изправени пред строги санкции, включително разделяне на част от бизнеса.

Приетият през 2010 г. закон Дод-Франк даде регулаторни правомощия на двата държавни органа, ако сметнат плановете на банките за "недостоверни". Подобно заключение на американските власти би вкарало банките в една дълга процедура на регулации и глоби.

Според банките новите планове, които бяха ревизирани три пъти, ще докажат значително подобрение на тяхната устойчивост да издържат на кризи.

"Нашият план ефективно ще реши проблемите в рамките на разумен срок без системно нарушаване на правилата, без извънредна държавна подкрепа и без да се излагат на риск от загуба данъкоплатците", заяви говорителят на JPMorgan.

Съдържанието на плановете е много по-подробно, отколкото на тези от миналата година. Citigroup например представи документ от 102 страници, повече от три пъти по-голям от плана от 2014 г.

Друг от големите американски кредитори – Goldman Sachs, пък включи таблица, която показва, че при евентуална криза ще обмисли продажбата на свои вътрешни и международни фирми за управление на активи, като например инвестиционното звено J. Aron.

От Morgan Stanley обявиха, че при подобно развитие ще се разделят с големи части от двете си звена за управление на инвестиции и търговския си бизнес в Япония, който е съвместно предприятие с Mitsubishi UFJ Group.

Британската банка Barclays съобщи, че планира да свие размера на своята инвестиция в САЩ до 185-215 млрд. долара до юли 2016 г. от 248 млрд. долара към края на 2014 г.

Банките, които вече подадоха подобни плановете до властите в САЩ, са Bank of America, Bank of New York Mellon, Barclays, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, State Street, UBS и Wells Fargo.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:04 | 05.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още