fallback

Предал ли е Тръмп поверителни данни на руснаците?

Президентът на САЩ има право да споделя разузнавателна информация, припомня Джон Маккейн

10:19 | 16.05.17 г. 22
Автор - снимка
Създател

От месеци отношенията между американския президент Доналд Тръмп и Русия се следят с особен интерес, и то не само заради възможните връзки по време на американската предизборна кампания. Миналата сряда се стигна и до първата официална среща между американския държавен глава и високопоставен руски представител, външния министър Сергей Лавров, който бе посрещнат в Белия дом. Среща, която предизвика сериозна критика в края си, тъй като руснаците разпространиха снимки, което всъщност американските власти искаха да предотвратят.

Сега обаче американският всекидневник Washington Post пише, че по време на срещата Тръмп е предал на Лавров и руския посланик Сергей Кисляк строго секретна информация. Вестникът се позовава на източници от Белия дом. Според тях двамата гости от Русия са научили по време на посещението си повече неща, отколкото Вашингтон споделя дори със съюзниците си. 

Президентът на САЩ има право да споделя напълно секретна информация, се казва в публикуваното съвместно изявление на влиятелните републикански лидери Линдзи Греъм и сенаторът Джон Маккейн, председател на комисията по въоръжените сили на американския Сенат.

„Разбира се, ние не искаме президентът да разпространява секретни данни, но президентът действително има право да го прави, защото е върховен главнокомандващ на САЩ", подчертаха сенаторите. Те добавиха, че няма да коментират скандала, свързан с предполагаемото предоставяне на секретна информация на Русия, докато не станат известни повече факти.

Трима представители на Белия дом, които са присъствали на срещата, вече опровергаха, но само отчасти публикацията на Washington Post.

Съветникът на Белия дом по националната сигурност Хърбърт Макмастър заявява, че Тръмп не е разкривал източници на разузнавателна информация или методи за получаването ѝ, нито военни операции, които да не са публично достояние.

Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън, който е присъствал на срещата, също защити Тръмп. „По време на срещата е обсъждана широка палитра от теми, сред тях и общите усилия за борба срещу тероризма“, се казва в изявление на Тилърсън, което обаче бе разпространено не от Държавния департамент, а от Белия дом.

„По време на тези разговори се дискутираха по-специално и и специфични заплахи, но не и източници, методи или военни операции“. Въпреки това нито Тилърсън, нито Макмастър открито не опровергават напълно информацията на медията.

В случая, за който писа и New York Times, става дума и за материал от тайните служби на приятелска на САЩ страна. Информацията е от вътрешен кръг на терористичната организация „Ислямска държава“. От това, което е било казано в Овалния кабинет, можело да се направят изводи за източника на информацията и метода на получаването ѝ. Приятелската страна обаче не е давала разрешение за споделяне на информацията. Въпреки това законите не забраняват на американския държавен глава изрично да споделя поверителна информация.

В американската система информацията е определена като „поверителна“, така че да не може да се споделя дори със съюзници, пише Washington Post, позовавайки се на сегашни и бивши служители на Белия дом. Според информацията става дума за възможна терористична атака, свързана с ползването на лаптопи на борда на самолети. 

Тръмп e разкрил в разговора начина, по който ИДИЛ преследва плана за нападение. Наред с другите неща, Тръмп също е разкрил и града в държаната от ИДИЛ област, където тайните служби са получили информацията. Експерти от разузнаването заявяват, че това е изключително опасно, защото може да бъде разкрит източникът и цялата система на събиране на информация да бъде провалена. Според вестника Русия може да има интерес да идентифицира източника на информация.

Освен това Тръмп е парадирал с информацията. „Получавам прекрасни доклади от тайните служби. Имам хора, които всеки ден ме запознават с прекрасни поверителни информации“, е заявил той.

След разговора служители на Белия дом са се опитали да ограничат щетите и са контактували веднага с представители на ЦРУ и Агенцията за национална сигурност.

В статията на Washington Post не се твърди, че Тръмп е разкрил методите за получаване на разузнавателната информация, но това ще затрудни още повече връзките между президента на САЩ и разузнавателната общност, подчертава AP. Още преди встъпването му в длъжност представителите на разузнавателната общност се притесняваха как ще споделят информация с Тръмп, който често импровизира. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:33 | 14.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още