fallback

САЩ разполагат с ограничени възможности за санкциониране на „Северен поток 2“

Според запознати мерките са закъснели и вече няма да окажет ефект върху проекта, който е почти завършен

10:38 | 18.12.19 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

САЩ разполагат с ограничени възможности да окажат въздействие върху завършването на проекта „Северен поток 2“ между Русия и Германия. Това посочват двама високопоставени представители на администрацията във Вашингтон пред Bloomberg, подчертавайки провала на дългогодишните усилия да се възпрепятства осъществяването му.

Според един от представителите, пожелали анонимност, газопроводът е почти завършен и санкциите срещу него, които бяха приети във вторник като част от законопроекта за отбраната, идват твърде късно, за да имат какъвто и да е било ефект. Според него американските власти ще се опитат да наложат мерки срещу други руски енергийни проекти.

Признанието е отстъпление от един от ключовите приоритети за администрацията на Тръмп и подчертава устойчивостта на европейскиет съюзници на Вашингтон, като Германия например, срещу опитите за оказване на натиск от страна на САЩ. Това също така показва и затрудненията на Вашингтон в опитите да окаже възпиращо влияние на Русия по редица въпроси – от енергийните й интереси до предполагаемата намеса на изборите в Украйна.

Администрацията във Вашингтон се надява, че ще успее да съсредоточи още повече вниманието си върху Русия, след като заместник-държавният секретар Джон Съливан, който бе назначен за посланик в страната миналата седмица, поеме поста си следващия месец. Той е овакантен от октомври насам, когато бившият посланик Джон Хънтсман се оттегли, а отношенията между двете сили продължават да се влошават.

По време на посещение в Полша през февруари държавният секретар Майкъл Помпейо заяви, че „Северен поток 2“ канализира пари към Русия „по начини, които подкопават европейската национална сигурност“.

Германия обаче успява да отблъсне опитите на САЩ за намеса. „Европейската енергийна политика трябва да бъде решавана в Европа, а не в САЩ“, посочи външният министър Хайко Маас в изявление от 12 декември. „Ние категорично отхвърляме външна намеса и санкции с извънтериториален ефект“, посочи той.

Американският президент Доналд Тръмп даде да се разбере, че възнамерява да подпише закона, включващ санкциите срещу „Северен поток 2“. Във вторник Сенатът на САЩ гласува налагането на санкции, след като те минаха като част от законопроекта за отбрана и през Камарата на представителите.

Мерките са насочени срещу плавателни съдове, които полагат тръби, както и ръководители на компаниите, свързани с тях. Те могат да станат обект на визови забрани или трансакции, свързани с имуществото им в САЩ, да бъдат блокирани.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:45 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още