fallback

Тръмп иска да раздели САЩ на рискови зони за коронавируса

В 22 от 50-те американски щата са в сила ограничения за излизане, някои от които надхвърлят препоръките на Белия дом

09:59 | 27.03.20 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

„До губернаторите на Америка“ - това е заглавието на писмото от две страници, в което Доналд Тръмп очертава в четвъртък сценария си за падане на ограниченията за САЩ в рамките на пандемията от коронавирус. Той възнамерява да използва нарастващата наличност на тестове, за да раздели възможно най-скоро страната на три рискови зони. В зависимост от разпространението на вируса приблизително 3000 окръзи в САЩ трябва да бъдат класифицирани като „висок риск", „среден риск" или „нисък риск". Въз основа на тази класификация мерките за ограничаване на пандемията на ниво окръг следва да бъдат затегнати, поддържани или облекчени. Белият дом работи по насоки за това, каза Тръмп в писмото до губернаторите. Самите мерки обаче трябва да бъдат прилагани от отделните щати и местните власти. Тръмп не задава начална дата за тази нова стратегия. Във Вашингтон обаче той даде да се разбере, че иска да облекчи сегашните ограничения възможно най-бързо: „Нашите хора искат да се върнат на работа. Страната ни трябва да се върне на работа”. В същото време Тръмп твърди, че смъртността сред страдащите от коронавируса е „значително по-ниска, отколкото първоначално подозирах". Стратегията за напускане на карантината на президента се разкрива в деня, в който САЩ изпревариха Китай за първи път по заразени с коронавирус. По данни на университета „Джон Хопкинс“ от четвъртък вирусът е бил открит при 83 000 пациенти в САЩ. В нито една друга страна по света в момента няма толкова много случаи.. Към четвъртък в САЩ от пандемията са загинали около 1100 души.

Болестта обаче е разпределена изключително неравномерно в САЩ. Епицентърът е Ню Йорк, където ситуацията в болниците вече е драматична и ще се влоши бързо през следващите седмици. „Всички горещи точки на коронавируса в САЩ са в или около метрополиите", заяви координаторът на оперативната група на Белия дом Дебора Биркс. Броят на случаите особено в селските райони на Средния Запад досега е много малък, но те също се увеличават бързо. В понеделник завършва 15-дневен период с ограничения за обществения живот за САЩ, препоръчани от щаба. Според вицепрезидента Майк Пенс Тръмп възнамерява през уикенда да реши какво да прави, след като изминат 15-те дни. Влиянието на Тръмп обаче е ограничено. Окончателното решение за повечето мерки за борбата с болестта в Съединените щати е на губернаторите на щатите или на местните власти. В 22 от 50-те американски щата са в сила ограничения за излизане, някои от които надхвърлят препоръките на Вашингтон.

Междувременно Доналд Тръмп и  китайският му колега Си Дзинпин се обявиха за сътрудничество в борбата с новия коронавирус, предадоха световните агенции след телефонен разговор между двамата лидери. Вашингтон и Пекин "работят заедно в тясно сътрудничество", написа в Twitter  Тръмп. Американският президент обяви, че е имал "много добър разговор" с китайския си колега и изрази "голямо уважение" към Китай, който, по думите му, е научил много неща за новия коронавирус.

Доскоро Тръмп изрично наричаше коронавируса "китайския вирус" - определение, което разгневи Пекин - а вчера каза, че реалните числа за разпространението на вируса в Китай не са известни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:21 | 12.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още