fallback

Dow Jones скочи с 420 пункта до нов рекорден връх

Другите два основни индекса отвъд Океана също се озоваха на зелена територия в сряда

23:58 | 24.02.21 г. 2

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Основните щатски индекси постигнаха нов голям обрат в средата на борсовата търговия в сряда, след като инвеститорите продължиха да залагат на компании, чувствителни към възстановяване на икономиката, а в същото време пренебрегнаха риска от инфлация и растящата доходност по държавните облигации, предава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтри загуба от 110 пункта и се покачи с 424,51 пункта, като завърши сесията на рекорден връх от 31 961,86 пункта, стимулиран от силното представяне на енергетиката, индустриалния и финансовия сектор. Книжата на Boeing поскъпнаха с 8,1%, а цената на акциите на Chevron скочи с 3,7%. Книжата на Goldman Sachs и Visa поскъпнаха с по над 3%.

Широкият измерител S&P 500 е нагоре с 1,1% до равнище от 3925,40 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite изтри загуба от 1,3% и завърши деня с ръст от 1%. Технологичните акции преживяха разпродажби по-рано през деня, след като доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа надхвърли 1,4% и достигна най-високото си ниво от февруари 2020 г. насам.

По-високата доходност може да накара инвеститорите да се насочат към амбициозни компании и към облигации, като в същото време подкопаят постигащи растеж компании, възползващи се от средата на ниски лихви. Apple, Amazon и Facebook останаха на червена територия, но доста над най-ниските си нива.

Доходността по държавните облигации отстъпи от върховете си, след като гуверньорът на Федералния резерв Джером Пауъл продължи да омаловажава заплахата от инфлация, като заяви, че може да са необходими три години за последователно постигане на целта на централната банка.

В изказването си пред Комисията по финансовите услуги към Камарата на представителите Пауъл допълни, че инфлацията може да е волатилна с отварянето на икономиката и има нарастващо търсене. Той обаче не очаква инфлацията да излезе извън контрол и заяви, че централната банка има инструментите да се бори с нея, ако трябва.

Книжата на Tesla поскъпнаха с 6,2%, след  като Кати Ууд от компанията Ark Invest купи още акции на производителя на електромобили при продажбите във вторник. Ууд придоби книжа на Tesla на стойност над 120 млн. долара за флагманския си Ark Innovation ETF, съобщи компанията й на сайта си.

Биткойнът, който някои анализатори смятат за барометър за спекулациите на финансовите пазари, отново премина границата от 50 хил. долара в сряда след нови покупки на криптовалутата от Square.

В сряда Агенцията по храните и лекарствата одобри за извънредна употреба ваксината срещу COVID-19 на Johnson & Johnson, изискваща само една доза. Така ваксините в САЩ стават три.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа в крайна сметка завърши деня на ниво от 1,372%. Тази по 30-годишните облигации е на равнище от 2,225%. 

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатсикте пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се понижи с 0,14% до ниво от 90,04 пункта. Еврото е нагоре с 0,04% до 1,217 долара, а паундът поевтиня минимално до 1,414 долара. Спрямо йената щатските пари прибавиха 0,01% към стойността си до 105,87 йени за долар. 

На стоковите пазари цената на петрола достигна нов 13-месечен връх, след като данни на американското правителство показаха спад на добива на суров петрол заради студа, който наруши производството миналата седмица. 

Фючърсите върху международния бенчмарк Брент прибавихя 1,37 долара към стойността си до 66,74 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI постигнаха ръст от 1,27 долара до 62,94 долара за барел. 

Цената на златото намаля с 0,3% до 1800  долара за тройунция. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:02 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още