fallback

СБ: Икономическият растеж не е достатъчен, за да сложи край на бедността

Президентът на Световната банка Джим Йон Ким призова развиващите се държави да преразпределят повече ресурси за крайно бедните

12:07 | 11.04.14 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Икономическият растеж „не е достатъчен", за да сложи край на глобалната бедност, смята президентът на Световната банка Джим Йон Ким, цитиран от ВВС. Той призова развиващите се държави да преразпределят повече ресурси за крайно бедните, включително и чрез по-големи социални програми.

От финансовата институция, която миналата година си постави за цел да сложи край на най-тежката бедност до 2030 г., считат, че подобни мерки ще увеличат производителността на труда и икономическия растеж, но според СБ влиянието на растежа върху бедността има своите граници.

„Дори ако всички страни нараснат със същия размер като в последните 20 години и ако разпределението на доходите остане непроменено, бедността в световен мащаб ще спадне само с 10% до 2030 г. от 17,7% през 2010 г.“, заяви Ким. „Това просто не е достатъчно.“

СБ призова развиващите се страни да помогнат за прекратяването на най-тежката форма на бедност чрез схеми за подпомагане, като например поощряване на тези, които записват децата си в училище или тези, които отиват на редовни медицински прегледи.

Според СБ по този начин доходите на най-бедните ще се повишат, което в последствие ще допринесе за по-бърз растеж.

Банката определя за крайно бедни тези, които получават по-малко от 1,25 долара на ден. За да постигне своята цел СБ ще трябва да намалява броя на бедните с по 50 млн. души годишно до 2030 г. Това се равнява на близо един милион души всяка седмица в продължение на следващите 16 години.

„Това ще бъде изключително трудно, но аз вярвам, че можем да го направим", категоричен е президентът на банката. „Сегашното поколение може да е това, което ще сложи край на бедността."

Държавата с най-тежка бедност е Демократична република Конго, където 88% от населението живее под прага на бедността. Следват я Либерия, където 84% от хората живеят в изключителна бедност, и Бурунди и Мадагаскар, където делът им е 81%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:48 | 11.09.22 г.
fallback