IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

СБ: Икономическият растеж не е достатъчен, за да сложи край на бедността

Президентът на Световната банка Джим Йон Ким призова развиващите се държави да преразпределят повече ресурси за крайно бедните

12:07 | 11.04.14 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Намаляването на бедните с по 50 млн. до 2030 г. ще бъде изключително трудно, но аз вярвам, че можем да го направим, категоричен е президентът на СБ Джим Йон Ким. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Намаляването на бедните с по 50 млн. до 2030 г. ще бъде изключително трудно, но аз вярвам, че можем да го направим, категоричен е президентът на СБ Джим Йон Ким. Снимка: Ройтерс

Икономическият растеж „не е достатъчен", за да сложи край на глобалната бедност, смята президентът на Световната банка Джим Йон Ким, цитиран от ВВС. Той призова развиващите се държави да преразпределят повече ресурси за крайно бедните, включително и чрез по-големи социални програми.

От финансовата институция, която миналата година си постави за цел да сложи край на най-тежката бедност до 2030 г., считат, че подобни мерки ще увеличат производителността на труда и икономическия растеж, но според СБ влиянието на растежа върху бедността има своите граници.

„Дори ако всички страни нараснат със същия размер като в последните 20 години и ако разпределението на доходите остане непроменено, бедността в световен мащаб ще спадне само с 10% до 2030 г. от 17,7% през 2010 г.“, заяви Ким. „Това просто не е достатъчно.“

СБ призова развиващите се страни да помогнат за прекратяването на най-тежката форма на бедност чрез схеми за подпомагане, като например поощряване на тези, които записват децата си в училище или тези, които отиват на редовни медицински прегледи.

Според СБ по този начин доходите на най-бедните ще се повишат, което в последствие ще допринесе за по-бърз растеж.

Банката определя за крайно бедни тези, които получават по-малко от 1,25 долара на ден. За да постигне своята цел СБ ще трябва да намалява броя на бедните с по 50 млн. души годишно до 2030 г. Това се равнява на близо един милион души всяка седмица в продължение на следващите 16 години.

„Това ще бъде изключително трудно, но аз вярвам, че можем да го направим", категоричен е президентът на банката. „Сегашното поколение може да е това, което ще сложи край на бедността."

Държавата с най-тежка бедност е Демократична република Конго, където 88% от населението живее под прага на бедността. Следват я Либерия, където 84% от хората живеят в изключителна бедност, и Бурунди и Мадагаскар, където делът им е 81%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:48 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
бай Промо
преди 10 години
Понеже оправихме проблемите с нашата бедност, стигнахме до света.За BG следва да се направи анализ на всички глобални бизнес модели и мантри (обезпечени с безсрамни комисионни и схеми за корупция) които шестват из страната и допринасят за тоталното обедняване на населението1.Бизнес модел No.1-тотално медийно информационно затъмнение по всякакви въпроси, в резултат на което хората стават все по-объркани и вземат стоханстични решения с неочакван край2.Бизнес модел No.2-бързи кредити, пари тук-и-сега с цел високоскоростно обедняване на населението3.Бизнес модел No.3-ресторанти за бързи 'закуски', които предлагат канцерогенни *** с цел бързи и лесни печалби и скороспостижно редуциране на населението от региона4.Бизнес модел No.4-българинът бил неграмотен да работи с пари и само чуждестранни инвеститори можели да го спасят. И как точно -като инвестират тук 1 долар и изнасят по 100 на месецМантра No.1-битието било определяло съзнаниетоПари ни дай акъл не ни давай -явно не е така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още