Финансовият гигант Japan Post Holdings Co ще купи най-голямата австралийска логистична компания Toll Holdings за 5,1 млрд. долара, съобщи в сряда австралийската фирма. Това ще е най-голямата сделка в историята на японските държавни пощи, съобщава Ройтерс.
Придобиването ще направи Japan Post една от най-големите логистични компании в света. Компанията ще има достъп до 55 страни и ще има значителен ръст на приходите преди планираното излизане на борсата в Япония тази eсен.
Toll Holdings насърчи акционерите си да приемат предложението за придобиване от Japan Post Holdings. Сделката ще помогне да се отговори на критиците, които твърдят, че държавната Japan Post Holdings няма растеж в чужбина, за да привлече инвеститори и да спре спада във вътрешното търсене на пощенски услуги.
"Направихме първата стъпка към превръщането си в световна логистична компания... Свършиха дните, в които логистичните компании могат да оцелеят, като се затворят в Япония", заяви президентът на Japan Post Holdings Тайцо Нишимуро пред репортери в Токио.
Председателят на Toll Рей Хорсбър посочи пред журналисти, че няма да има значителни промени за персонала, но профсъюзите в Австралия изразиха безпокойство от евентуални съкращения.
Japan Post Holdings изпитва проблеми с намаления обем на пощенските услуги и с повишените разходи за персонал. Тя е една от най-големите в света финансови институции, като предоставя банкови и застрахователни услуги в Япония.
Компанията притежава активи на стойност 295 трлн. йени (2,47 трлн. долара) към 31 декември 2014 година. Само банковият отдел на компанията е 17-ти по големина в света, въпреки че е ограничен само в някои азиатски страни.
Подразделението за пощенски услуги очаква загуба от 26 млрд. йени за тази финансова година, която приключва на 31 март. Japan Post Holdings управлява 24 000 пощенски служби, 14 болници и десетки хотели в страната.
Обединени, двете компании биха станали петата най-голяма логистична фирма в света след FedEx Corp по отношение на приходите, заяви Japan Post.
Japan Post предлага по 9,04 австралийски долара за акция на Toll, което е 49% премия над цената на затваря вчера. Днес книжата на Toll поскъпнаха с 47% след обявяването на сделката до 8,95 австралийски долара за брой.


Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”
Астън Вила прекъсна серията на Арсенал с гол в края