fallback

Всеки от Г7 тръгва по свой път след вероятен разрив по фискалната политика

Наблюдава се все по-голямо разединение в единния политически отговор на Г7 към анемичната инфлация и слабия растеж

12:54 | 20.05.16 г. 4
Автор - снимка
Редактор

Разривът по фискалната и валутната политика по време на срещата на финансовите министри на Г7 в Япония  се оказва твърде възможен. Именно това може да накара страните да договорят самостоятелен отговор за решаване на рисковете, които възпрепятстват глобалния икономически растеж, коментира Ройтерс.

След като дългогодишното агресивно печатане на пари разшири границите на паричната политика, наблюдава се все по-голямо разединение в единния политически отговор на Г7 към анемичната инфлация и слабия растеж.

По време на неофициален симпозиум преди официалната среща на Г7 в петък финансовите лидери търсят съвети и от известни академици, включително от икономиста и Нобелов лауреат Робърт Шилер, за възможностите за засилване на растежа.

Участниците в симпозиума са единодушни, че вместо да се разчита на краткосрочни фискални стимули или парична политика, структурните реформи в комбинация с подходящи инвестиции са решенията, нужни за постигане на устойчив растеж, казва източник от Г7.

Ако това е вярно, може да бъдат посечени надеждите на Япония за постигане на споразумение върху нуждата от координирани фискални действия в подкрепа на глобалното търсене.

Германия не показва признаци да е съгласна с призивите на Япония и САЩ за насърчаване фискалните стимули, като вместо това предупреждава за опасности от прекомерно парично охлабване.

„Финансовите пазари са силно изнервени“ заради огромния държавен дълг и прекомерната ликвидност в цял свят, заяви германският финансов министър Волфганг Шойбле в четвъртък.

Представителите на Г7 обаче сигнализират, че няма да се противопоставят, ако Япония призове за по-силни действия чрез използване на парични, фискални и структурни реформи, съобразени с индивидуалните нужди на всяка страна.

Това означава, че финансовите лидери на Г7, макар и изтормозени заради рисковете пред перспективите, може да не успеят да договорят конкретни стъпки за насърчаване на стагниралия глобален растеж.

„Очаквам да има откровена размяна на мнения по това как да постигнем ценова стабилност и растеж, използвайки парични, фискални и структурни политики, които да отразяват нуждите на всяка страна“, каза пред журналисти гуверньорът на японската централна банка Харуико Курода.

Рискът от британски вот в подкрепа на излизане от Европейския съюз на референдума през юни ще бъде една от основните теми в програмата на Г7 по глобалната икономика. 

Brexit може в краткосрочен план да доведе до турбуленция на финансовите пазари“, каза източник от Г7.

През втория ден на разговорите, в събота, финансовите лидери на групата ще обсъждат и нуждата от насърчаване на киберсигурността.

Макар че политиците отдавна говорят за нуждата от засилване на киберсигурността, тъй като финансовите трансакции стават все по-глобални, лидерите на Г7 вече все повече осъзнават, че трябва да се вземат спешни мерки, казват запознати източници.

Киберкражбата, която удари сметката на централната банка на Бангладеш през февруари накара SWIFT, глобалната финансова мрежа, използвана от банките за трансфери на милиарди долари всеки ден, да предупреди, че знае за редица киберинциденти, при които нападателите са изпратили фалшиви съобщения по системата ѝ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:21 | 09.09.22 г.
fallback