Сериозна дипломатическа криза се заражда в Близкия изток, съобщава Ройтерс. Това става, след като Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Бахрейн и Египет са прекъснали своите дипломатически връзки с Катар. Преустановени са и транспортните връзки с емирството.
Обяснението на тези действия е "защита от тероризъм и екстремизъм" след подкрепата на Катар за "Мюсюлманското братство", обясниха от Саудитска Арабия. Доха е обвинена и че подкрепя Иран - един от вечните врагове на кралството.
Катарските граждани имат двуседмичен срок да напуснат трите страни.
Кризата в отношенията в региона не е първата. През 2014 година Саудитска Арабия, Бахрейн и Обединените арабски емирства изтеглиха своите дипломати от Доха. Тогава обаче транспортните връзки бяха запазени.
Съобщението за блокирането на връзките днес беше направено от държавната информационна агенция на Саудитска Арабия, допълва още Ройтерс. До този момент все още липсва реакция на Доха на тези изявления.
Египет заявява, че с поведението си Катар застрашава националната сигурност на арабския свят. Бахрейн и Обединените арабски емирства пък дадоха срок от 48 часа на дипломатите на Катар да напуснат страните и отзоваха и своите мисии в Доха, допълва The Guardian.
Британското издание припомня, че преди броени дни американският президент Доналд Тръмп проведе своята първа визита международна визита, която започна от Саудитска Арабия.
Днес и Йемен съобщи, че прекратява дипломатическите връзки с Катар, като обвинява Доха в близки връзки с основния си враг Иран.
Доха междувременно коментира, че се сблъсква с "кампания от изфабрикувани лъжи". Емирството допълва, че като член на Съвета за сътрудничество в Персийския залив продължава да уважава суверенитета на другите държави в региона и няма да се намесва във вътрешните им работи.
Катар изразява и съжаление за координираното решение за прекратяване на дипломатическите връзки в региона. "Мерките са нечестни и се базират на твърдения и обвинения, които нямат връзка с реалността", коментира външното министерство на емирството. В съобщението се посочва, че решението няма да се отрази на "нормалния живот на гражданите и гостите на Катар".
* Допълнена информация


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Урсула и Мерц на крака при белгийския премиер за руските активи
МААЕ: Защитният саркофаг на АЕЦ Чернобил е повреден от дрон
Празнуваме Никулден, над 200 000 българи черпят днес
Прекроеният Бюджет 2026 е факт, какво предвижда и какво премахнаха?
Времето днес: Значителни валежи, на места в планините - сняг
преди 8 години Тръмп май нещо е направил там. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Саудитска Арабия, Бахрейн, Египет и ОАЕ прекъснаха дипломатическите си връзки с Катар "заради тероризъм"--------------------------------------------------------------това ми звучи като :"От 01.07.2017г. минималната работна заплата в България се увеличава на 1800 лв. или 920 евро с решение на ЕК в Брюксел и финансовото министерство в България" ......... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години един по един, до един. отговор Сигнализирай за неуместен коментар