fallback

Петролните и газовите компании трябва да свият добива с една трета в името на климата

Производителите на изкопаеми течни горива е необходимо да свият производството с 35% до 2040 г., за да подкрепят Парижкото споразумение

15:06 | 04.11.19 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Най-големите световни производители на изкопаеми течни горива трябва да намалят комбинираното производство на петрол и газ с 35% до 2040 г., за да отговорят на колективните амбиции на Парижкото споразумение за климата и да ограничат глобалното затопляне до под 2 градуса по Целзий, пише Euractiv, позовавайки се на нов доклад на Carbon Tracker.

Според доклада световният въглероден бюджет (общото годишно световно количество на парникови газове, които се отделят в атмосферата – бел. ред.) за ограничаване на повишаването на температурата до 1,5 и 1,75 градуса по Целзий ще бъде надвишен съответно за 13 години и 24 години. 

Въпреки това одобрените проекти за петрол и газ, които все още предстои да бъдат реализирани, са достатъчни, за да покрият енергийното търсене и въглеродните бюджети в свят, в който покачването на температурата е ограничено до 1,6 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива. Докладът предупреждава, че има малко място за разработване на бъдещи проекти за изкопаеми горива.

„Ако компаниите и правителствата се опитат да развият всичките си запаси от петрол и газ, или светът ще пропусне своите климатични цели, или активите ще бъдат „заседнали“ в енергийния преход, или и двете“, посочва Майк Кофин, анализатор към Carbon Tracker.

„Промишлеността се опитва да направи своя торта и да я изяде – като успокоява акционерите и привидно подкрепя Париж, докато продължава да произвежда все повече изкопаеми горива. Този анализ показва, че ако компаниите наистина искат да смекчат финансовия риск и да станат част от климатичното решение, те трябва да свият производството“, добавя Кофин.

Докладът идентифицира кои петролни и газови предприятия все още могат да бъдат рентабилни при свят с температурен ръст от 1,6 градуса по Целзий, използвайки сценария на Международната агенция за енергия (МАЕ).

От 2011 г. световните доказани запаси на петрол и газ се увеличават, а промишлени гиганти като ExxonMobil, ConocoPhillips, Shell и Total са изправени пред огромни съкращения на производството, за да бъдат жизнеспособни в едно бъдеще с ниско съдържание на въглерод.

Докладът установява, че никоя от големите компании дори не се приближава до рамките на Парижкото споразумение с хоризонт до 2040 г.

ConocoPhillips е изправена пред най-големите съкращения на производството в размер на 85%; ExxonMobil, най-големият петролен производител сред т. нар. Big Oil, ще се нуждае от намаляване на производството с 55%; Eni изисква съкращения от 40%; Chevron и Total с по 35%; BP - с 25%. Докладът установява, че портфолиото на Shell е най-изравнено, но все пак британско-холандското дружество, най-големият платец на дивиденти в света, ще се нуждае от съкращения в размер на 10%.

Бъдещето

Анализът се основава на друго проучване на Carbon Tracker, което установява, че електроцентралите, работещи на въглища в рамките на Европейския съюз (ЕС), стават все по-нерентабилни и търпят загуби на стойност 6,6 млрд. евро през 2019 г.

Проучванията показват, че 79 на сто от всички европейски въглищни електроцентрали работят на загуба. Германия е най-силно засегната в това отношение, като загубите на нейните централи достигат 1,9 млрд. евро, докато Испания я следва с 992 млн. евро, а Чехия е с 899 млн. евро.

Въпреки загубите световните петролни компании колективно инвестират едва 1,3 на сто от своите комбинирани капиталови разходи в нисковъглеродни технологии и проекти от началото на 2018 г.

Офшорната петролна и газова промишленост във Великобритания представи план за постигане на нулеви емисии до 2035 г., но това може да се приеме като явно „лобиране“ от страна на зелените групи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:19 | 14.09.22 г.
fallback