Книжата на Агрия груп холдинг АД бяха избрани от екипа на Investor.bg за победител в тазседмичното издание на рубриката "Акция на седмицата".
Акциите на дружеството поскъпнаха с 25,58% през седмицата до 8,15 лв. за брой, като бяха първи по ръст сред компаниите от BGTR30. Сделките бяха общо 105 на стойност 226 хил. лв. Поскъпването за последните 12 месеца е със 136% до 55 млн. лв. пазарна капитализация.
След края на търговската сесия в петък (7 март 2014 г.) от Агрия груп холдинг АД обявиха, че на 6 март 2014 година Агрия Груп ХолдингАД е сключила предварителен договор за придобиване на 100% от дяловете от капитала на компания, развиваща търговска дейност в сферата на агропроизводството в района на Североизточна България (област Русе) – Диасвет ЕООД. Компанията е титуляр на право на собственост на активи и права (недвижими имоти – стопански постройки, ведно с прилежащ терен, движими вещи – селскостопанска техника с прикачен инвентар и права на арендуване на общо 7 060 дка (седем хиляди и шестдесет декара) земеделски земи). Сделката предстои да бъде финализирана в срок до края март 2014 година.
Сделката е в изпълнение на част от инвестиционната програма на холдинга в направление увеличаване на обработваемите земеделски площи и засилване на ескпортната ориентация на компанията, каквато е стратегията за развитие в дългосрочен план. Придобиването на права на обработка на земеделски земи посредством придобиването на действащи компании създава увеличение на мащаба на бизнеса на холдинговата група и разбира се, възможност за мащаб в обработките, което е от съществено значение в агропроизводството.
Консолидираната печалба на Агрия груп холдинг АД се увеличи с 53% на годишна база до 9,4 млн. лв. за 2013 г., показва отчетът на дружеството, публикуван чрез БФБ-София на 28 февруари 2014 г.
Получените консолидирани приходи от субсидии от Агрия груп холдинг АД са за 7,87 млн. лв.през 2013 г., спрямо 3,36 млн. лв. година по-рано или със 134% повече.
Приходите от продажби се увеличават със 75% на годишна база до 147 млн. лв. за 2013 г. Основно това са продажби на стоки за 139 млн. лв., докато продажбите на продукция са за 5,4 млн. лв. (намаление спрямо 5,7 млн. лв. през 2012 г.).
Притежаваните земи и терени се увеличават с 2,9 млн. лв. през 2013 г. до 24 млн. лв. към 31 декември 2013 г.
Задълженията към банки и небанкови финансови институции намаляват с 5,6 млн. лв. през 2013 г. до 62,8 млн. лв. към края на годината.
„В инвестиционната стратегия на холдинга е заложено увеличаване на собствените и арендувани площи обработваема земеделска земя от 160 000 дка до 200 000 дка за периода 2012-2014 г., в това число 50 000 дка собствени земеделски земи“, е записано в консолидирания междинен доклад за дейността.
Свързани компании:


Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Украински войници лекуват стреса със сесии с шамани и аяхуаска
Билки и подправки с диуретичен ефект
Преди 25 години се появяват първите поддръжници на "Кръв и чест" в България
Йотова похвали ансамбъла ни по художествената гимнастика
Възрастна двойка загина в пожар в Гърция