fallback

Ст. Александров: КТБ може да не отвори и след два месеца

Тогава няма да има работещо правителство и готово законодателство, опасява се финансистът

17:33 | 16.07.14 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Корпоративна търговска банка (КТБ) може и да не отвори дори след два месеца, защото тогава няма да има работещо правителство и готово законодателство. Тогава срокът на специалния надзор ще бъде удължен на 6 месеца. Това мнение изрази преподавателят в катедра „Финанси“ на УНСС доц. д-р Стоян Александров по време на кръглата маса, организирана от вестник „Банкер“, на която икономисти и финансисти опитаха да потърсят работещи решения за състоянието на КТБ.

Вчера от Българска народна банка (БНБ) съобщиха, че продължават работата по процедурата по специален надзор над КТБ. Поради липса на съгласие относно предложения от централната банка и правителството законодателен подход, коментиран в понеделник при президента Росен Плевнелиев, КТБ и Креди Агрикол няма да отворят врати на 21 юли. Ако до края на седмицата бъде постигнато споразумение по законодателните промени, които да позволят на двете финансови институции да отворят в понеделник, това ще се случи, уточниха от пресцентъра на БНБ за Investor.bg

„Аз не знам дали БНБ има законово основание да помага на КТБ. Ако КТБ държи над 8% от плащанията в сектора, налице е системен риска за банковата система. Ако КТБ не държи 8% от плащанията, то и да искаме от БНБ да се намеси, тя няма право“, заяви финансистът. Според него, ако КТБ изпитва ликвидна криза, то БНБ трябва да осигури само кредит за попълване на краткосрочната ликвидност.

Става дума за действията по силата на чл. 33, ал 2 от Закона за БНБ - „при възникване на ликвиден риск, засягащ стабилността на банковата система, БНБ може да предоставя кредити в левове на платежоспособна банка за срок не по-дълъг от 3 месеца, ако те са напълно обезпечени със залог на злато, чуждестранна валута или други подобни бързо ликвидни активи".

„Физически невъзможно ще бъде банката да отвори след два месеца, защото няма да има работещо правителство и готово законодателство. Тогава срокът на надзора ще стане 6 месеца“, коментира Александров.

Съгласно сега действащата законова база (чл. 115, ал. 3 от Закона за кредитните институции), максималният срок на специалния надзор е до 6 месеца, но в конкретния случай БНБ е наложила срок от 3 месеца, припомниха от банката. Това означава, че той изтича на 21 септември. Квестурата може да бъде вдигната и по-рано, стига да са налице необходимите действия за стабилизиране на двете финансови институции.

„Във Фонда за гарантиране на влоговете в банките към момента има 2,104 млрд. лв. Ако предположим, че държавата не изпразни Фонда, то ще трябва да намери от другаде 2 млрд. лв.“, продължи той.

„Не е ли това по-добрият сценарий? Представете си, че изпразним Фонда, какво правим тогава, ако бъде атакувана друга банка?“, попита риторично Алекснадров. Според него именно КТБ трябва да бъде одържавена, а не Креди Агрикол.

„Хората са настроени на вълна да търсят спасение при наличието на дискредитирано правителство и дискредитирана централна банка“, каза още университетският преподавател.

Александров изрази притеснение, че блокираните парични средства на 30 общини в КТБ ще създадат сериозни проблеми, тъй като „там са средствата по европейските програми“. По негови думи би последвало „тотално съсипване на икономиката, фалит на общини и загуба на европейски средства“.

Стоян Александров не пропусна да разкритикува реакциите на медиите след съобщението на гуверньора на БНБ Иван Искров относно липсващите документи за кредити на стойност 3,5 млрд. лв. Според финансиста на кръглата маса няма как да бъдат дадени предложения за решение на ситуацията с КТБ при положение, че присъстват журналисти.

„Идеята за банкова ваканция също беше погрешно разбрана, макар че и аз също съм я предлагал“, каза Александров, който също спомена идеята за налагането на 10% такса за теглене на средства. Подобна теза тази седмица защитаваше и Иван Костов.

Темата за КТБ може да следите тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:19 | 14.09.22 г.
fallback