fallback

Назрява ли моментът за лека промяна на критериите за влизане в SOFIX?

Със създаването на ETF върху основния индекс трябва да сме по-безкомпромисни към качеството на компаниите в него

08:45 | 29.09.16 г. 15
Автор - снимка
Редактор

Едва преди няколко години БФБ-София промени изискванията към компаниите, които могат да станат част от индекса SOFIX. Дотогава имаше изисквания към тях за наличие на приходи от поне 2 млн. лв. за последните 12 месеца, както и поне 750 сделки например. Поради слабата ликвидност обаче тези критерии отпаднаха.

Водещ критерий сега отново е “пазарна капитализация на free-float-a”. Това са т. нар. свободно търгуваеми акции (free-float или фрий-флоут). Според методологията свободно търгуваеми са акциите на акционери, всеки с дял под 5%.

Но в последните години в индекса влязоха компании, при които free-float-ът всъщност е доминиран от пасивни акционери от масовата приватизация, с акции в регистър А на Централен депозитар. Тоест - не в сметки към инвестиционните посредници, където са активните държатели на акции. Ако бъде създаден мегафондът с книжа от Регистър А, предлаган от Централен депозитар, то този фонд веднага ще придобие над 5% в редица бивши приватизационни фондове, и въпросните акции в Регистър А, които сега се считат за free-float, тогава вече няма да са такива.

Това е едно доказателство, че „спящите“ акции в Регистър А вероятно не са free-float.

И наистина, благодарение на хилядите пасивни акционери от масовата приватизация редица бивши приватизационни фондове са в състава на SOFIX - към днешна дата Индустриален капитал холдинг АД, Индустриален холдинг България АД, Стара планина холд АД и Холдинг Варна АД.

Ако акциите на Албена инвест холдинг АД не бяха спряни от търговия и предстоящо по всяка вероятност конвертиране в такива на Албена АД, то и този бивш приватизационен фонд вероятно ще влезе в SOFIX. Актуализирането на правилата за включване в SOFIX в частта на изискването за free-float да се считат само акциите в сметки към инвестиционните посредници, а не и спящите акции в Регистър А, ще има значение за SOFIX. От една страна, той ще е по-представителен за активните борсови участници, каквато е идеята за създаването му. На второ място - ще се пресече възможността да бъде попълнен с други бивши приватизационни фондове, които не са активна част от капиталовия пазар.

Трето, но не и по важност, ще се отвори пътят за новите борсови компании, листвали се на борсата в последните години, да влязат в него.

Не на последно място, първият в България ETF върху SOFIX няма да трябва да обяснява защо е принуден да купува акции, които не са част от капиталовия пазар, но методологията ги допуска. Материалът е авторско мнение и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът притежава акции в някои от изброените дружества.

Свързани компании:

БТФ Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF(BGX)

Българска фондова борса АД /БФБ/(BSE)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:04 | 13.09.22 г.
fallback