Неусетно SOFIX достигна до добро постижение – повишение с 14,67% за последните 12 месеца до 508,89 пункта, показва справка в базата данни на Investor.bg.
Вероятно няма друг клас активи, който да е с такъв ръст за този период у нас. Почти цялото повишение, или 13,89%, е реализирано в последните 6 месеца и дори в последните 3 месеца (12,93%). По-голямата картина, а именно изменението за последните 3 години, показва ръст с 11,95% за SOFIX, тоест повишението от последната година е в диапазона между 300 и 600 пункта в годините след 2009 г.
От края на септември тази година SOFIX вече може да се търгува, защото има индекс, който го следва - БТФ Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF.
От 15-те компании в SOFIX само две отчитат спад за последните 12 месеца, като най-силен е той при Трейс груп холд АД, отчитайки минус 17,52% до 5,114 лв. за ценна книга. При Адванс Терафонд АДСИЦ има понижение на цената от 1,93% до 2,03 лв. за акция, но реално компанията отчита повишение, защото е разпределен брутен дивидент от 0,1 лв. на акция или около 5% дивидентна доходност. Сумарният ефект от двете (капиталова и дивидентна доходност) е около плюс 3%.
С най-силен ръст са акциите на Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ с 46,15% до 1,995 лв. за акция. Повишението е над 50%, като се отчете и разпределения дивидент от 0,0797769 брутно на акция.
На второ място по ръст са книжата на Холдинг Варна АД с повишение от 38,35% до 28,5 лв., на трето място с ръст от 31,4% до 4,9 лв. е Стара планина холд АД, като тук има и брутен дивидент от 0,206 лв. на акция и повишението е общо с над 36%.
Още една компания е с повишение от над 30% - Неохим АД с нарастване от 30 на сто до 58,5 лв. за акция.
Много добро е и представянето на Албена АД - с 26,29% повишение до 56,9 лв. Разпределен е и брутен дивидент от 0,45 лв., което добавя около 1% към общото повишение от капиталова и дивидентна доходност.
Пълната класация с капиталовата доходност на 15-те компании в SOFIX можете да видите тук.
Свързани компании:


От парламента към Мондиала: За кого ще стискат палци българските депутати?
Как пограничните села посрещат мигрантския поток?
Изкуствен интелект създаде първата по рода си ваксина срещу бъдещи пандемии
Азат, който пази варненския плаж от 1969 година
Доклад на ООН: Изкуственият интелект скоро може да използва повече вода, отколкото консумира човечеството
Путин и Тръмп се страхуват да спрат войните си, въпреки че е време
У нас 35% от имотните обяви са фалшиви, дигитализацията може да изчисти пазара
Смъртоносен паразит се завръща и засяга говедовъдите в Тексас
Загубата на биоразнообразие заплашва кредитните рейтинги на държавите
Защо възходът на индийската Gen Z „Партия на хлебарките“ тревожи Моди
Британци възродиха култовия Ford Escort XR3i
Каква трябва да бъде температурата в колата през лятото
Девет популярни автомобила продавани на загуба
За какво служи ремъкът със сърце, висящ на колата?
Новите батерии на CATL правят революция с пробег до 1600 км
Заблуди, които държат хората в нещастни връзки
Сандали, които ще са хит през лятото
7 предложения за юнски маникюр: Модерни и свежи визии за летния сезон
Кой е цветът на месец юни 2026?
11 нужди, за които никоя съпруга не бива да моли мъжа си
преди 9 години Никиту ще прикотка балъците с кухия си фонд - и после пак всичко ще спихне, като се види че няма икономическа активност :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Юруш на маслините... Елдорадо дойде ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар