Как изглеждат колите и камионите, заснети от така наречената „асфалтова перспектива“ - отговор дава архитектът и фотограф Ясена Попова, която от пет години работи по серията „Градски насекоми“. Тя снима превозни средства, повдигнати с кранове. Така те приличат на насекоми, а частите и системите – на органи на живо същество.
Последното заснето превозно средство от нея е дизелов локомотив на БДЖ, доставен още през 1965 г. Този тип локомотиви са произведени в Германия и основно се използват при маневрите на превозвача.
Със съдействието на БДЖ в Пловдив машината е повдигната с крикове, заснета и отново спусната. Всичко продължи час и 20 минути, разказа фотографът.
Докато локомотивът се е издигал в продължение на 20 минути със синхронен крик с четири опори, тя е нагласила осветлението, а след това е направила необходимите кадри. Спускането е отнело пак толкова време.
Ясена Попова разказва, че от 12 години работи като архитект основно по жилищни сгради, градоустройство, интериор и европейски проекти. Снима в свободното си време.
Тя е номинирана през 2013 г. за наградата „Еssl Art Award” на музея за съвременно изкуство „Есл“ във Виена.
През 2015 г. печели наградата на „Гауденц Б. Руф” за съвременно изкуство и участие в International Gyeonggi Ansan Art Fair в Южна Корея.
През март 2016 г. ще вземе участие във фестивала Circulation(s) Париж, където ще бъде представена и настоящата работа. Нейни творби са включени в колекцията на Софийска градска художествена галерия и в частни колекции.
Можете да видите на живо серията „Градски насекоми“ във Photoconcept Gallery на ул. „Проф. Никола Михайлов" 4.
Вижте във видеото как е заснет локомотивът:


Олимпик започва лятна подготовка на 6 юли
Какво време ни очаква в събота?
Премахват сухо дърво на ската в близост до заведение на крайбрежната алея
20 деца от уязвими общности във Варна ще получат шанс за по-добро развитие
Търсят 200 000 евро от ОбС-Варна за снимките на филм за шампиона по бокс Ивайло Маринов
Volkswagen, Stellantis и Renault с призив за повече „Произведено в Европа“
10г. след Brexit, напрежението остава
ЕЦБ е готова да повиши отново лихвите през юли, ако се наложи
Бундесбанк: Фискалните стимули ще подкрепят растежа на Германия
Русия отрича проблемите с горивата въпреки опашките по бензиностанциите
Защо съвременните дизели имат по два филтъра за гориво
Тайник в купето ви спасява от крадци
Mercedes показа новите си военни машини
Нидерландия въвежда режим на тока заради електромобилите
Maserati почете 100-годишна легенда с уникална MCPura
Тръмп: Иран изопачава договореното със САЩ, атаката срещу индийски кораби е недопустима
МВнР: Няма пострадали или загинали български граждани при катастрофата на българска кола в Хърватия
Дъждове и в събота, слънцето се показва в неделя
Апартамент и балкони са превърнати в депо за боклуци, съседи се опасяват от пожар
преди 10 години хареса ми идеята, но много чисти и неучукани моделите, някак си не изглеждат реално с тия цветове отговор Сигнализирай за неуместен коментар