Групата на Nestle отчете слаб ръст от 2,3% за първото полугодие на 2017 г., съобщават от компанията. Това е най-ниският растеж за компанията за последното десетилетие.
Продажбите за първите 6 месеца от годината са се понижили слабо, спрямо годна по-рано въпреки нарастването на нетните приходи, става ясно от съобщението.
Швейцарският гигант обяви още, че приходите в последния период са били 43 милиарда швейцарски франка (45,2 милиарда долара) спрямо 43,2 милиарда франка година по-рано.
Нетната печалба е била 4,9 млрд. швейцарски франка, което е с 19% повече от миналата година. Очакването беше за 4,8 млрд. франка печалба.
Отчетената доходност на акция също се увеличи с 19% до 1,58 швейцарски франка
Общите декларирани продажби са 43 млрд. швейцарски франка (по малко с 0,3%).
Очаквано както разходите за преструктуриране, така и останалите нетни търговски разходи са се увеличили общо с 77% до 166 млн. швейцарски франка и съответно 349 млн. швейцарски франка, след като бяха приложени структурни спестяващи инициативи.
В резултат търговската оперативна печалба е намаляла с 2,5% до 6,4 млрд. швейцарски франка, съобщават от компанията.
Свободният паричен поток намалява с 2 млрд. швейцарски франка на годишна база от 3,3 млрд. швейцарски франка до 1,3 млрд. швейцарски франка. Най-голям принос за това намаление е оборотен капитал с паричен поток от 1,3 млрд. швейцарски франка, отчитат още от компанията.
"Ние сме доволни от прогреса ни в създаването на стойност през първата половина на 2017 г. Това включва солидни оперативни подобрения, избор за управление на портфолиото, както и нашето решение да увеличим ефективността на баланса", коментира Марк Шнайдер, главен изпълнителен директор на Nestlé.
Той обясни, че органичният ръст през първото полугодие не отговори напълно на очакванията на ръководството.
"Докато растежът на обема остава в горната част за нашата индустрия, ценообразуването продължава да бъде слабо. Азия и Африка потвърдиха техния положителен момент на растеж. Западна Европа отбеляза спад в обема, който считаме в голяма степен за преходен. Северна Америка и Южна Америка отбелязаха леко подобрение на органичния ръст, главно поради обема" коментира той.
Предприятията за кафе, вода и грижа за домашни любимци потвърдиха потенциала си за растеж със солидни резултати за първото полугодие, става ясно още от думите на Шнайдер.
Потвърждаваме насоките ни за 2017 г. с органичен ръст, който е вероятно да бъде в долната половина на диапазона от 2-4%. Очакванията ни относно органичния ръст до 2020 г. остават непроменени, допълни той.


13 ранени в катастрофи у нас за последното денонощие
Бус се обърна на път близо до Варна
Радан Кънев: Не ми е ясно за какво отговаря Иво Христов в това правителство
26-годишен почина след падане с електрическа тротинетка
Нивото на река Дунав в българския участък остава критично ниско
Nvidia увеличава цените за AI сървъри и чипове с над 15%
САЩ навлязоха в ерата на застаряващ, застрашен хегемон
Когато Тексас охладнее към центровете за данни, Big Tech има проблем
Обратните изкупвания на Бесент лекуват симптомите, а не финансовия проблем в САЩ
"Шест мрежи": Залогът за трилиони долари на Китай за икономиката на AI ерата
Bugatti реставрира стар Veyron, за да го превърне в истинско бижу
Непознатата Гърция 6: Амфиполи
Откраднат преди 33 години автомобил беше върнат на собственика
BMW разкри защо няма да има нова 8-Series
Citroen AX на 40: Малкият автомобил, който спаси марката
Руски пенсионер се опита да свали четири украински дрона с пушка, едва не го глобиха
Млад мъж почина след падане с тротинека в Пловдив
След казуса в Драгалевци: Имало е и много по-тежки заглушавания у нас, но не им е давана гласност
Радан Кънев: Няма договорка с ГЕРБ за подкрепа на кандидатурата на Гюров за президент
Баща остави 7-годишния си син сам в планината Фуджи, за да продължи прехода си