Състоянието на главния изпълнителен директор на Tesla Inc. Илон Мъск се е увеличило с 6,1 млрд. долара в петък, с което той вече е по-богат от Уорън Бъфет. Това показва статистиката на Bloomberg Billionaires Index, след като акциите на автомобилопроизводителя поскъпнаха с 11% в рамките на вчерашната сесия.
Сега Мъск е седмият по богатство човек в света, като изпреварва и технологичните титани Лари Елисън и Сергей Брин.
Мъск притежава близо една пета от акциите на компанията, които съставляват основна част от неговото богатство в размер на 70,5 млрд. долара. Собствеността на другата му водеща компания SpaceX му носи около 15 млрд. долара.
Само от началото на годината стойността на книжата на Tesla скочи с 269%. Увеличаването на оценката на компанията помогна на Мъск да получи възнаграждение от 595 млн. долара по-рано тази година, с което той стана най-високоплатеният главен изпълнителен директор в САЩ.
Мъск не получава редовно заплата, но взима възнаграждения при достигането на определени цели за Tesla, като продаден брой автомобили например.
Мъск е поредният технологичен предприемач, който изпреварва Бъфет в класацията на най-богатите. Бившият главен изпълнителен директор на Microsoft Стив Балмър и съоснователите на Google Лари Пейдж и Сергей Брин също вече са преди Оракула от Омаха. По рано тази седмица най-богатият човек в Азия Мукеш Амбини също задмина Бъфет.
Според дългогодишния финансов мениджър Майк Новограц оценките на технологичните компании стават прекалено високи и малките инвеститори трябва да напуснат пазара, преди да е станало късно.
„Наблюдаваме ирационално изобилие – това е балон“, смята той. „Икономиката се задъхва, забавя се, люлеем се в резултатите за Covid, но все пак технологичният пазар отбелязва нови върхове всеки ден. Това е класически спекулативен балон“, каза той в интервю за Bloomberg Television.
Състоянието на Бъфет намаля по-рано през седмицата, след като той дари за благотворителност 2,9 млрд. долара под формата на акции на своята компания Berkshire Hathaway. От 2006 г. насам 89-годишният Бъфет е дарил над 37 млрд. долара в акции на Berkshire.


Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Над 12 000 именици във Варна празнуват на Никулден
Недоволството продължава: Очакват се нови блокади по границата с Гърция
Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Новата стратегия за сигурност на Тръмп атакува съюзниците, а не враговете на САЩ
Край на кеша? Как дигитализацията ще промени плащанията в Европа
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Наводнени булеварди в Пловдив, свлачище на пътя Асеновград-Смолян
Вижте резултатите от официалния кантар на SENSHI 29
Николай Денков за счупеното доверие: Този начин на управление трябва да бъде наказан
Бурното море не позволява евакуация на екипажа на заседналия танкер край Ахтопол
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
преди 5 години Компания, която за година произвежда по-малко коли, отколкото Форд за седмица и струва над 7 пъти стойноста на Форд - а всички гурута на маркета говорят за оценка на фундмента? Единствения разумен арумент за текущата оценка е да вярваш, че ще открият живот на Марс и Мъск със Space X ще спечели монопол за доставки на Tesla за Марс :) Иначе евала за бизнес нюха му и умението да лови баламурници. Но нищо чудно с темповете на спад на интелект на поселението, до 2025 да стане и трилионер, като след всеки изпушен дйойнт в някой студио, цената на Tesla ще прави флуктоации от няколко стотин милиарда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Бъфет не иска да е номер едно и нокога не го е искал, ако искаше щеше да го е постигнал - той дарява парите си, за да не е спраган сред най-богатите, защото знае, че е мразен за това отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Мошшшшеникът мъск си осигури завинаги място в учебниците по икономика - и поколения наред студентите ще се дивят, как е станал седми (а защо не и трети или дори първи) по богатство на света, благодарение на своята компания, която не е спечелила и долар !!! Няма такава пародия просто. отговор Сигнализирай за неуместен коментар