Pandora заяви, че напуска Съвета за отговорни бижута, след като търговската група игнорира искането ѝ да призове членовете си да преустановят бизнеса с Русия, пише Bloomberg.
Датският производител на бижута заяви, че се оттегля след 12-годишно членство в организацията. В Съвета членуват близо 15 хил. компании, включително Richemont и нейната марка Cartier, Tiffany&Co на LVMH и руският производител на диаманти Alrosa, сочи уебсайтът ѝ.
„Pandora не може добросъвестно да бъде член на асоциация, която не споделя нашите ценности“, посочва главният изпълнителен директор Александър Лацик.
Споровете около скъпоценните камъни от Русия нарастват. Страната доставя една трета от диамантите в света. Миналата седмица Tiffany каза, че ще спре да купува нови диаманти, добивани там, тъй като натискът върху компаниите да изключат руските продукти от своите вериги на доставките се засилва.
Alrosa се оттегли от поста си на заместник-председател на Съвета по-рано този месец, след като временно напусна борда на директорите. Обединеното кралство наложи санкции на компанията миналата седмица.
Търговците на дребно са изправени пред предизвикателства при проследяването на руски диаманти, особено по-малки и по-евтини такива. Преди по-малките скъпоценни камъни да бъдат продадени на бижутери, те често се сортират на база размер и качество, без номера за проследяване, каквито има при по-големите диаманти. Много от тези скъпоценни камъни се изпращат в страни като Индия, където се обработват и полират.
Pandora заяви, че е преустановила всичките си сделки с Русия и Беларус на 24 февруари. Компанията също така е казала на доставчиците, че нито една от нейните суровини, продукти или услуги не могат да идват от тези страни.


България между бума и капана на догонването – икономика на растящи цени, строителство и услуги
Най-богатите 10% от потребителите нанасят най-тежките щети на планетата - и вероятно сте сред тях
Морето в Гърция срещу родното море: Вечният спор къде е по-евтино
ЕЦБ: България вече е в еврозоната, докато останалите кандидати изостават
След началото на сезона: Прогнози за туризма по Черноморието
AI и VR превръщат публиката в съавтор на имерсивното изкуство
В ерата на AI SaaS компаниите трябва да се променят, за да останат на пазара
Фондовият пазар в САЩ е скъп, но не чак тревожно
Марвин Кинг: Анди Бърнам трябва да е смел
Твърде рано е да дишаме спокойно за икономиката на Китай
Плазмена лампа премахва микробите в колата
Адските жеги в Европа предизвикаха стачка в завод на Stellantis
Мечка разби чисто нов Ford F-150
Прогноза: Скъпото гориво слага край на модерните автомобили
Volkswagen ID. Buzz става кемпер срещу 2600 евро
Като две капки вода - Кейт и Лила Мос поведоха звездния моден парад в Париж
Тенденции при чантите за лятото
Без крайности и глад: Фитнес режимът, който държи Емили Блънт във форма
Двата стълба на руската устойчивост, на които разчита Путин, се рушат
73 контрабандни бойни пистолета откриха митничари на "Капитан Андреево"