fallback

ОПЕК се готви за ценова война за петрола

Свръхпредлагането и ралито на долара засега засенчват геополитическите рискове

13:23 | 04.10.14 г. 4
Автор - снимка
Създател

Цените на петрола продължават да падат. Цената на петрола сорт Брент и на американския  суров петрол West Texas Intermediate (WTI) падат до най-ниската си стойност за последните две години и съответно последните 17 месеца, пише RBC Daily.

Цената на суровия петрол е напът да разшири най-големия спад от повече от две години, след като Саудитска Арабия сигнализира, че е готова за ценова война с други членове на ОПЕК, се казва в анализи на Commerzbank AG и Citigroup Inc.

Saudi Aramco, държавният производител на петрол на най-големия износител в света, намали цените на 1 октомври за целия си износ, като цената на износа за Азия е намалена до най-ниското ѝ ниво от 2008 г. Този ход показва, че най-големият член на организацията на ОПЕК е готов да позволи на цените да продължат да падат, но да не отстъпи пазарен дял, пише в анализа на Commerzbank, цитиран от Bloomberg.

Брентът с доставка през ноември отчете известно съживяване в началото на петъчната сесия, като достигна цена от 94 долара, но падна в края на търговията до 91,83 долара, като удължи на три дни пропадането си и вече е на 28-месечно дъно.

Инвеститорите са изненадани от слабите цени на петрола, като се имат предвид геополитическото напрежение, което се настани между Запада и Русия, както и кризата в Близкия изток. Всичко това обикновено е повод за ръст в цените на петрола. Свръхпредлагането и ралито на долара обаче засега засенчват геополитическите рискове. Ръстът в добива в Северна Америка и решението на Саудитска Арабия да понижи официалната си цена за суровия петрол, както и липсата на ангажимент от страна на Рияд за намаляване на производството, са белег, че рискът за допълнително поевтиняване на цената остава, пише Bloomberg.

„Някои американски производители могат да намалят производството или да затворят някои платформи, ако цената на WTI продължава да пада под 90 долара", казва Джефри Къри, шеф на дивизията за изследване на суровините в Goldman Sachs. Цените са близки до ниво, което ще направи производството неизгодно за някои фирми на места с по-високи разходи като Северна Дакота, добавя той.

Сегашният спад на цените на брента е най-дългият от 2008 г. насам. Тогава в рамките на почти шест месеца цената на този сорт петрол спадна от 144,5 долара за барел до 38,4 долара. Подобно развитие имаше и през пролетта на 2012 г., когато за малко повече от три месеца цената падна от 125,98 до 90,98 долара.

Още в средата на юни петролът от сорта Брент е струвал около 115 долара. Както подчертава Financial Times, на пазара има свръхпредлагане, предизвикано от свалянето на цената на суровината от Саудитска Арабия и прекалено голямото предлагане от доставчици, сред които Ирак и Либия. 

По данни на Financial Times Saudi Aramco е намалила цената за Азия с 0,6 до 1,2 долара, за Средиземноморските страни – с между 0,8 до 1 долар, за Северозападна Европа и САЩ – с 20 до 40 цента. Според анализатора на  Commerzbank Карстен Фрич по всичко изглежда, че страните от ОПЕК се готвят за ценова война. „Очевидно ОПЕК се готви за ценова война. Затова и не очакваме стабилизиране на цените, докато не изчезне това впечатление и ОПЕК не се завърне към координирани мерки за намаляване на добива“, добавя експертътл „Саудитският пазарен дял в Азия е наистина под натиск. Това е ценова война. Саудитците ще спечелят, но тази победа няма да бъде безболезнена", заяви Сет Клайнман,  ръководител на поделението за енергийните изследвания на Citigroup в Лондон.

В миналото Саудитска Арабия предприемаше мерки, за да спре срива в цените. Тя имаше най-висок принос при намаляването на производството на ОПЕК с почти 5 милиона барела на ден през 2008 г. и 2009 г., когато търсенето се сви на фона на финансовата криза. Сега Кралствоо ще трябва да намали производството с около 500 000 барела на ден, за да се неутрализира високото предлагане заради най-високия от три десетилетия добив в САЩ, изчисляват Citigroup и Barclays Plc.

Анализаторите с нетърпение очакват срещата на ОПЕК в края на ноември, на която ще проличат намеренията на Саудитска Арабия по отношение на цените на петрола. Мнозина прогнозират, че страната ще намали добива, за да подкрепи цените. През септември предлагането на петрол от страните от ОПЕК беше 31 млн. барела дневно. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:31 | 11.09.22 г.
fallback