fallback

Украйна иска Газпром да осигури технологично транзита за Европа

Нафтогаз се надява да получи от Газпром от ноември около 200 милиона кубични метра месечно заради транзита за Европа

20:28 | 09.10.14 г. 5

Украйна ще иска от Газпром да й доставя от ноември газ за технологично осигуряване на транзита й за Европа, посочва се в съобщение на Нафтогаз Украйна, цитирано от ИТАР-ТАСС.

Компанията посочва, че от 1 януари 2015 година Украйна въвежда нов ред за определянето на тарифата за транзит на газа през украинска територия, според правителственото постановление "За усъвършенстване на държавната политика в сферата на регулирането на дейността по транспортирането на природен газ по магистрални тръбопроводи по територията на Украйна".

В документа е предвиден временен ред за определяне на тарифата от 1 ноември до 31 декември 2014 година. Нафтогаз се надява да получи от Газпром от ноември около 200 милиона кубични метра месечно за технологично осигуряване на транзита за Европа, уточнява се в съобщението.

Месечно Газпром транспортира през есенно-зимния период през територията на Украйна 5-7 милиарда кубични метра. Според данните на Нафтогаз технологичните разходи за осигуряване на транспортирането на газ във вътрешността на страната и за транзита (около 130 милиарда кубични метра) е 3,5 милиарда кубични метра, посочва информационната агенция. 

Стокхолмският арбитражен съд е помолил Газпром да представи свои предложения за междинно решение на газовия конфликт с Украйна, каза днес на пресконференция министърът на енергетиката на Украйна Юрий Продан, цитиран от агенцията.

Вчера Продан каза пред журналисти, че Стокхолмският арбитражен съд може да вземе решение за временна цена на руския газ за Украйна до края на октомври, припомня руската информационна агенция.

Междувременно канцлерът на Германия Ангела Меркел изрази безпокойство от неспазването на примирието в Украйна, но заяви, че е предпазлив оптимист, че ще се постигне споразумение за възобновяване на доставките на руски газ за тази страна, предаде ДПА.

Меркел заяви това след среща в Берлин с полския премиер Ева Копач. И двете страни отчасти разчитат за отоплението си през зимата на преминаващите през Украйна газопроводи и се безпокоят, че спирането на руските газови доставки за Украйна от юни може да ескалира в регионална криза.

По-рано европейският комисар за енергията Гюнтер Йотингер предложи Русия, Украйна и ЕС да се срещнат на 21 октомври в Берлин за обсъждане на условията, при които Русия ще възобнови газовите си доставки за Украйна. Киев обяви, че приема датата.

"Надявам се, че комисар Йотингер ще успее в намирането на решение, които гарантира на нас и на Украйна сигурността на доставките през следващите месеци. По това се работи интензивно и поради това съм предпазлив оптимист", каза Меркел.

Тя отбеляза, че е очевидно, че постигнатото през септември в Минск споразумение за примирие в Украйна не се спазва. И Германия, и Полша искат "възможно най-много наблюдатели в Украйна", каза Меркел, имайки предвид трудностите за изпращане на военна наблюдатели в Украйна под егидата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), които по нейни думи може да са "елемент за по-добър мониторинг".

"Предварително условие за това е примирието наистина да се спазва, а след като вчера ООН обяви, че над 300 души са загубили живота си откакто това примирие влезе в сила, виждате колко нестабилна е все още ситуацията", изтъкна канцлерът на Германия.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:56 | 12.09.22 г.
fallback