fallback

Златото поскъпна с близо 25% през първото полугодие

Цената на благородния метал записва пети пореден седмичен ръст

10:48 | 04.07.16 г. 12

Цената на златото се повиши в петък и финишира седмицата близо до 27-месечен връх на фона на понижената вероятност от вдигане на лихвените проценти в САЩ през идните няколко месеца, съобщи Investing.com. Освен това инвеститорите продължават да осмислят потренциалните политически и икономически последици от референдума във Великобритания, на който близо 52% от населението подкрепи излизане от Европейския съюз.

Фючърсите на златото с доставка август на платформата Comex на нюйоркската борса Nymex скочиха с 18,40 долара (1,39%) до 1 339,00 долара за тройунция. На 24 юни, ден след референдума, благородният метал поскъпна до двугодишен връх от 1 362,60 долара за тройунция, след като инвеститорите, шокирани от резултата от вота, се насочиха към активи убежища.

За седмицата златото поскъпна с 16,70 долара (1,27%), което е пето поредно седмично поскъпване. През юни цената се повиши с близо 9%, което пък е най-големият месечен ръст от февруари. От началото на годината златото е поскъпнало с близо 25%, изпращайки едно от най-силните си полугодия въобще.

В понеделник златото продължава да поскъпва и към 10:00 часа българско време се търгува с над 1% ръст до 1 353,60 долара за тройунция. 

Също на платформата Comex фючърсите върху среброто се повишиха с 96,5 цента (5,18%) в петък и финишираха седмицата на ниво 19,58 долара за тройунция. По-рано през сесията цената достигна 19,98 долара, което беше най-високото нива от август 2014 г. За седмицата среброто поскъпна с 1,75 долара (9,87%) и изпрати най-добрата си седмица от август 2013 г.

Фючърсите върху благородните метали отразяват нагласите на пазарите и според тях Федералният резерв на САЩ може дори да повиши лихвите до края на тази година, посочва Investing.com. Според американската компания CME вероятността от повишение на лихвите през юли е 0%, а за повишение въобще тази година – 3%.

Доларовият индекс, който измерва силата на американската валута спрямо шест други валути, се понижи до 95,48 пункта, което беше най-ниското ниво от 24 юни.

Слабият долар обикновено насърчава цената на златото и среброто, тъй като те стават по-привлекателни като алтернативни активи, а пък суровините, деноминирани в долара, стават по-евтини за притежателите на други валути.

Медта с доставка септември поскъпна в петък с 2,1 цента (0,98%) до 2,217 долара за паунд, което е най-високото ниво от 3 май. За седмицата индустриалният метал, който се търгува на борсата в Ню Йорк, записа ръст от 9,1 цента (4,88%), което е трето поредно седмично повишение. Данни на Института за управление на предлагането (ISM) от петък показаха, че индексът на активността в индустрията в САЩ се е повишил до 16-месечен връх от 53,2 пункта през юни. Това беше над очакванията за ръст до 51,4 пункта.

Междувременно индексът на китайското икономическо списание „Цайсин“ (Caixin) за активността в производствения сектор се понижи до 48,6 пункта през юни, което е под очакванията за стойност от 49,1 пункта. Официалният индекс на правителството остана без промяна на ниво 50 пункта. Разочароващите данни от Китай подкрепиха очакванията, че Пекин ще трябва да въведе още стимули, за да насърчи ръста на икономиката. Азиатската страна е най-големият потребител на петрол в света и отговаря за 45% от потреблението.

Тази седмица пазарните участници ще следят данните за заетостта в САЩ, които излизат в четвъртък и петък, както и стенограмата от последното заседание на Фед, която ще бъде публикувана в сряда. В понеделник американските пазари са затворени по случай Деня на независимостта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:02 | 11.09.22 г.
fallback