IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дивидентът на държавните фирми плавно ще намалява

На практика държавните предприятия са декапитализирани, заяви зам.-министърът на финансите Людмила Елкова

13:12 | 26.11.13 г.
Дивидентът на държавните фирми плавно ще намалява

Дивидентът, който държавните дружества ще внасят в бюджета, плавно ще намалява до 2016 г. Сегашните 80%, които дружествата отчисляват от печалбата си, дотогава ще станат 50 на сто, като всяка година намалението ще е с по 10%, съобщи на форум за управлението на държавните търговски дружества зам.-министърът на финансите Людмила Елкова.

80-те процента дивидент изненадаха сериозно участниците в конференцията. Ханс Кристиансен, старши икономист в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, отбеляза, че в повечето европейски страни около 20% от печалбата отива в държавния бюджет като дивидент.

"Ние осъзнаваме цялата ненормалност на 80% дивидент, това е направено с цел да се поддържа финансовата дисциплина", отговори Елкова и допълни, че тази практика фактически декапитализира дружествата.

Вицепремиерът Даниела Бобева коментира пред журналисти, че "принципът да вземем от всички еднакво не е стимулиращ".

„Във всички случаи правеното досега не е лишено от смисъл от гледна точка на фиска и на бюджета, но не само фискалният аспект е важен, отбеляза тя. Затова се подготвя цялостна промяна, вървим напред“, каза вицепремиерът.

По отношение на държавните предприятия и управлението им Елкова посочи, че в програмата на правителството се предвижда преструктурирането им с цел намаляване на тежестта върху държавния бюджет.

Според анализ на МФ за финансовото състояние на държавните предприятия към 30 септември 2013 г. 127 търговски дружества отчитат положителен финансов резултат за отчетния период в общ размер 480,4 млн. лв., в това число 264,3 млн. лв. печалба, отчетена от БЕХ.

92 дружества генерират загуба през периода - в общ размер 261,8 млн. лв., в това число 113 млн. лв. на НЕК.

Общата сума на задълженията на държавните дружества е 9,8 млрд. лв.

„Влошава се финансовото състояние на сектор "Енергетика". Дружествата са с ниска ликвидност и висока задлъжнялост, включително тези от структурата на БЕХ. Законодателни промени биха могли да решат част от натрупаните проблеми, в това число - при ценообразуването“, отбеляза Елкова.

В железопътния транспорт е належащо преструктурирането на дружествата и да се уредят текущите им задължения. "Български пощи" в кратък срок трябва да предприемат адекватни мерки с цел стабилизиране. БДЖ през последните 4 г. не е обслужвало нито лев от задълженията си, каза Елкова.

Основен проблем за дружествата от ВиК сектора продължава да е събираемостта на вземанията. Натрупаните несъбрани вземания са общо 94 млн. лв. или малко над 20% спрямо отчетените приходи през 2012 г.

За сектор "Здравеопазване" е необходим цялостен финансов анализ. Към 30 септември 2013 г. общо задълженията на дружествата са на стойност 403 млн. лв., в това число 261 млн. лв. с краткосрочен характер. Спрямо 30 юни 2013 г. задълженията намаляват с 6,2 млн. лв.

„В държавните дружества има общо чувство за безнаказаност от страна на управлението. Създаването на нова регулаторна рамка - закон за управлението на публичните предприятия, може да реши натрупаните проблеми.
Трябва да се подготвят процедури за приватизация въз основа на анализ за предприятията, където държавата има миноритарни дялове. Има дружества, които е абсолютно наложително да бъдат продадени“, отбеляза Елкова.

Държавните дружества обикновено са в стратегически икономически сектори, те са важни за икономиката, отбеляза на дискусията Рут Пасерман, началник отдел в дирекция „Предприятия и индустрия“ в Европейска комисия. Затова за тези сектори би трябвало да има дългосрочна инвестиционна стратегия.

Въпросът за реформирането на управлението на държавните дружества е належащ не само за България, а и за други страни в ЕС, например Португалия. Можем да се учим едни от други по различни въпроси, допълни Рут Пасерман. В отговор на въпроси тя уточни, че социалната функция на държавното предприятие трябва да се осчетоводява отделно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още