fallback

Ще изместят ли хибридите дизеловите коли в Европа?

Продажбите на моделите с най-популярното гориво в ЕС продължават да падат

16:09 | 19.12.15 г. 6
Автор - снимка
Създател

Наскоро Toyota отбеляза продажбата на милионния си хибрид на пазара в Европа, който явно става все по-перспективен за автомобили с алтернативно задвижване. Допълнителните мерки за снижаване на нивата на вредните емисии също работят в полза на тази тенденция. Така изниква и въпросът „Идва ли края на дизела и неговата замяна с хибридни автомобили?” Продажбата на 1 млн. хибрида в Европа ясно показва, че ръстът на пазара на тези машини в Европа ще продължи. По данни на Международната агенция по енергетика (IEA) от началото на 2015 г. хибридите в САЩ са се увеличили с 450 хил. бройки и вече достигат 4 млн. Самите компании също реагират на подобни тенденции. В Lexus, например, решиха да не разработват дизелови модели за Европа. Шефът на марката за континента - Алан Юхтовен, признава, че все по-строгите мерки за екологии правят дизелови коли прекалено скъпи и сложни, а статистиката показва, че 98% от продажбите на Lexus в Европа са именно на хибридни модели.

Статистиката на Асоциацията на европейските автопроизводители сочи, че за първите 9 месеца на годината продажбите на електромобили са се увеличили с 62,2%, а на хибридите с 34,7%. В същото време дизелите заемат 40% от общите продажби на континента, докато делът на автомобилите с алтернативни източници на гориво е едва 5%. Сериозна подкрепа обаче хибридите вероятно ще получат от скандала с манипулираните данни на дизеловите двигатели на автомобили, произведени от Volkswagen. Първите резултати от него се виждат и колкото и да е невероятно, от тях е на път да спечели отново германския концерн. Пример за това е нарасналият в пъти интерес към електрическия e-Golf. Като цяло обаче „Дизелгейт” няма как да не се отрази на продажбата на модели с такива мотори в Европа. В САЩ това вече е факт, но там дизелите никога не са били популярни. На Стария континент обаче започнаха масирани проверки на производителите, като сред заподозрените са няколко производителя. Европейската организация Emissions Analytics тества 150 модела с двигатели, отговарящи на стандарта Euro-5 и 60 с Euro-6. Изпитанията са максимално доближени до тези в реални условния и показаха, че едва 5 от автомобилите се вместват в установените норми на азотен окис (NOx). При някои модели със задвижване 4х4 превишаването на нивата е 15 пъти, а при един – дори 20.

Що се отнася до стандарта Euro-6, той изисква нивата на азотен оксид при дизелите да се намалят до 80 г/км. За да се покрият тези норми, производителите трябва да използват сложни системи и технологии. Това оскъпява самите мотори, а нещата ще станат още по-сложи през 2017 г. когато влиза нов стандарт – Euro-6c. Освен това вече ще се използва и нов метод на тестване на моторите, който ще изключи възможността за използване на мошенически софтуер. През 2013 г. делът на дизеловите мотори спада от 45,5% до 42,1%. Година по-късно са загубени още 1,2%. Не особено успешна се оказва и разработката на хибриди с дизелови мотори, която е твърде скъпа. Вариантът бензинов мотор с електродвигател е далеч по-евтин и по-лесен, а при него нивата на вредни емисии си остават непроменени.

Всичко това показва, че хибридите лека-полека изместват дизелите. Европейските власти също също забелязват случващото се и в много държави вече се обмисля увеличаване на данъка на дизеловите автомобили. В същото време за хибридите и електромобилите се предлагат различни субсидии при покупка. А също така възможност за безплатно зареждане или достъп до центровете в големите градове. Там, където дизелите вече не са желани. Още статии за автомобили четете в Automedia.bg  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:09 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Новини виж още