Словакия гледа с интерес към обявената от германската автомобилна група Volkswagen мащабна инвестиция в изграждането на шест фабрики за производство на батерии за електрически превозни средства в Европа. Това обаче е въпрос, който зависи изцяло от ръководството на най-големия автомобилен производител на Стария континент и правителството на Словакия няма влияние по темата, заяви словашкият министър на икономиката Ричард Сулик след разговор с ръководителя на местното звено на Volkswagen Оливер Грюнберг.
"Говорих с ръководителя на Volkswagen, в момента това е вътрешно решение. Толкова вътрешно, че не можем да помогнем, но се съгласих с г-н Грюнберг, че ако нещо може да направи Словакия, на разположение ще бъдат както Агенцията за развитие на инвестициите и търговията (SARIO), така и министерството на икономиката ", заяви Сулик, цитиран от словашката медия teraz.sk.
Volkswagen обяви тази седмица, че планира да изгради шест завода за батерии за електрически автомобили до 2030 г., като един от тези заводи трябва да бъде построен в Централна Европа - в Полша, Чехия или Словакия.
Всяка фабрика трябва да може да произвежда батерии с общ капацитет от 40 гигаватчаса годишно.
Германската автомобилна група, която включва марки като Audi, Seat, Skoda и Porsche наред с едноименния бранд, е заделила повече от 30 млрд. евро за развитието на електрическата мобилност, за да отговори на по-строгите екологични цели в Европейския съюз (ЕС).
В сряда (17 март) марката VW обяви, че очаква печалбата и доставките ѝ да нараснат през тази година, подкрепени от новата стратегия на групата. Брандът прогнозира да достави над 450 000 електрически превозни средства през тази година, което би представлявало двойно увеличение спрямо предходната година.


Подарък: „Синята зона“ няма да работи през целия уикенд за празника на Варна
Екстрадират варненец, пребил и опитал да удуши жена в Германия
Дара получи пожизнен семеен билет за музеите и археологическите обекти в Бургаско
Кючек и гюбеци под паметника на Асеневци в Търново взривиха социалните мрежи
Какво следва след победата на Фараж на частичните избори?
Фараж победи Граф Бинфейс на частичните избори в Клактън
Банкерите вече виждат сериозни пари в крипто - за останалите е крипто зима
Швеция проверява бюджета, за да гарантира правилното харчене на средствата
Т. Панайотов: Роботите ще поставят на изпитание социалния конструкт
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Никола Цолов ще тества болид от Формула 1 в края на месеца
Популярен аргумент срещу електромобилите беше разбит
Съдът остави в ареста бащата, пребил 5-годишното си дете
Ивелин Михайлов е завел дело срещу НС заради "Исторически парк"
От КНСБ категорични: Няма да се съгласим МРЗ да е 50% от основната
Нова тревога в Румъния: Дрон падна само на 5 км от границата с Украйна