Почти шест месеца след откриването на първия завод в Европа на американския производител на електрически автомобили Tesla Inc. в Грюнхайде, малък град близо до Берлин, стотици инвеститори присъстваха на церемонията по откриването на съоръжението, увеличаването на производството в новата фабрика напредва „много добре“, изтъква компанията, цитирана от Automobilwoche.
Tesla не предоставя конкретни цифри. През лятото в завода се изграждаха по 1000 автомобила на седмица, което е едва една десета от пълния капацитет на съоръжението.
Според информация на ДПА компанията планира да изгражда по 5000 електромобила седмично към първото тримесечие на 2023 г.
Tesla се стреми да намали потреблението на вода във фабриката, притисната от местните екологични организации. Редукцията на потреблението на прясна вода остава ключова цел за компанията. Tesla използва около 2,2 куб. м вода за производството на всеки автомобил – като тук се включва и планираното производство на батерии в съседното съоръжение в Грюнхайде, част от същия комплекс.
Потреблението на вода може да бъде намалено, наред с други неща, чрез използване на хибридни охладителни кули или химическо чистене на частите на системата. Според Tesla средната консумация на вода в индустрията доближава 4 куб. м.
Не е ясно кога ще бъде открита новата фабрика за батерии.
В неделя (11 септември) местните жители имаха възможността да задават въпроси на ръководството на завода относно логистиката, водоснабдяването, опазването на околната среда и водоемите, планираното производство на клетки и разширяването на капацитета на място в комплекса на компанията. Според Tesla на събитието са присъствали над 500 души. Служителите са били разпределени в 14 секции в зависимост от темата.
През октомври 2021 г. Tesla покани местните жители на деня на отворените врати в новата фабрика - още преди откриването ѝ. На събитието присъстваше и ръководителя на концерна Илон Мъск, който последно посети фабриката в началото на август.


Исторически успех: DARA спечели "Евровизия" с "Бангаранга"
Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
Rezilient Health за възможностите на телемедицината, част 1
Rezilient Health за възможностите на телемедицината, част 2
DP World са оптимисти за експанзията на Африка
Свръхбогатите увеличават залозите в икономиката на конфликтите
AI помага в анализа на корпоративни документи, но контролът остава при човека
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Дженифър Анистън намери щастието с Джим Къртис
Барбара Палвин и Дилън Спраус очакват първото си дете
6 неустоими рецепти за италиански кексове
Сутрешни навици, които могат напълно да променят деня ви