Електромобилите отчитат силен растеж в Германия от началото на годината. Около един на всеки четири нови автомобила вече е изцяло електрически, пише германския вестник HNA.
Последните данни на Федералната служба за автомобилен транспорт (KBA) за април, както и тези за първите четири месеца на годината, показват кой е победител при продажбите сред моделите.
Най-продаваният електрически автомобил в Германия е Skoda Elroq. Електрическият SUV, който се изгражда в Чехия, отчита 13 740 нови регистрации от януари до април, като по този начин измества Volkswagen ID.3, който има 11 676 продажби, и Tesla Model Y с 11 268 регистрации.
Само през април картината изглежда малко по-различна. Elroq се класира едва на второ място с 3341 регистрации, нареждайки се след VW ID.3 с 3518 регистрации.
По отношение на общото класиране по продажби, където влизат всички видове задвижвания, Elroq се нарежда на седмо място за първите четири месеца. Това го прави най-високо класирания изцяло електрически автомобил в общото подреждане, което продължава да бъде доминирано от VW Golf. Емблематичният модел на марката от Волфсбург отчита 29 325 нови регистрации, над два пъти повече от водещия електрически автомобил. Второто и третото място също заемат модели на VW: T-Roc, с 19 237 регистрации, и Tiguan, с 19 189 продажби.
Междувременно експертите в индустрията следят отблизо как се развива ситуацията при китайските производители.
Близо дузина китайски марки вече са активни на германския пазар. През първите четири месеца най-продавани са моделите на BYD (13 825 нови регистрации), следвани от тези на MG Roewe (9004 продажби), Leapmotor (4523 продажби) и Xpeng (1802 продажби).
Други обаче не успяват да постигнат дори трицифрени обеми на продажби. Тук влизат Zeekr, Geely и Deepal. Междувременно Nio отчита едва девет нови регистрации.
Заедно китайските автомобилни производители са продали около 30 хил. нови автомобила между януари и април, което съответства на пазарен дял от 3,2%. За сравнение, само Volkswagen представлява 18,7% от целия пазар в Германия.
Интересното е, че не всички китайски производители се фокусират изключително върху електрическите превозни средства. MG Roewe продава по-голямата част от най-популярните си модели с двигатели с вътрешно горене или хибридни задвижвания. А при BYD повече от половината от продаваните в момента автомобили са плъгин хибриди. Субсидията за електрически превозни средства, предоставяна от германското правителство, вероятно играе роля, тъй като тя подкрепя електрически коли, но само при определени условия. Друг значим фактор са митата на Европейския съюз (ЕС) върху вноса на изградени в Китай изцяло електрически модели.


Клозе очаква головият му рекорд да падне на Мондиал 2026
Българин постави рекорд на Гинес по излитания и кацания
Тежка катастрофа със загинал и двама ранени
Везенков стана шампион на Гърция
Премахват сухо дърво на ската в близост до заведение на крайбрежната алея
Китай вече действа срещу AI шока върху заетостта, САЩ още нямат план
Мъск и Сейлър тестват силата на пазарната еуфория
Средните сили търсят начин да не изостанат в AI надпреварата
Тръмп и Моди се опитват да възстановят отношенията си след ударите на САЩ
Vanguard сложи край на 20-годишното царуване на BlackRock на ETF пазара в САЩ
Шефът на НАТО изненада с избора на лична кола
Не всичко е електричество - Skoda готви нов Karoq с ДВГ
Новият регламент за накладките изправя Европа пред сериозен проблем
Льо Ман: Какво трябва да знаете за най-великото автомобилно състезание?
Lexus пусна дезодорант за крака в автомобила
Идеи за нов маникюр тип „газирана напитка“
Летният капсулен гардероб на 2026
Щастлива развръзка: откриха изчезналия лекоатлет Живко Виденов
Как да отглеждате върбинка?
3 напитки, които стимулират метаболизма след сън
преди 3 седмици Тошко Стоте Акаунта вече е нашляпал минусите. И под силното му старание, явно си личи желанието му да си намери по-платежоспособен спонсор от русните. :)) Тошло - громителя с минуси по Запада :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици Китайските щайги вимаги са били с ниско качество и кратък живот. Правени по китайската концепция за всичко - да вземем парите на клиента сега, пък после... Понамазаха ги външно, къде с краден дизайн, къде с наети европейски дизайнери, сложиха им дисплейчета и китайски "екстри" които вършат работа само в тикток и първите шарани се появиха. След 5 години като цъфнат, ще има рев. Неслучайно втората ръка електрички в Китай са почти без пари, щото били много "хубави и издържливи" :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици Европейските електрички разковават с качество , прецизност и производителност ... :))) ... туканка един полезен се разметаше из форумът за nio , е да види де са след всичките реклами и субсидирани ценообразувания , сигурно автоваз са продали повече лади нива ... Това са суровите факти друзя антиваксъре-газовици-фронтоваци . Сигурно се пофффтарям , но следете статистиката на закриващите се бенДзиноколонки и броят на откриващите се зарядни станции , по света и у нас . отговор Сигнализирай за неуместен коментар