Общините ще могат да финансират изработването на кадастрални карти и регистри със собствени средства. Това се залага с промени в Закона за кадастъра и имотния регистър, предложени от депутата от “Коалиция за България” Емил Костадинов и приети на първо четене от парламентарната комисия по регионална политика.
Костадинов поясни, че на общините се дава такава възможност, защото през последните няколко години държавата не е отделила финансиране за кадастъра. Кадастрални карти и регистри обаче са необходими за подготовката на устройствените планове на общините. Местните власти трябва да са готови с тях до 2016 г.
Депутатът допълни, че ако изготвянето на кадастралната карта на дадена община не е приоритет на държавата, а местната власт има нужда от кадастър, няма да има проблем общината да финансира подготовката му със собствени средства.
Костадинов отхвърли опасенията на Националното сдружение на общините, че с тези текстове местните власти ще бъдат принудени да финансират държавни приоритети. Мнението му подкрепи и Мария Пирянкова от Агенцията по кадастъра, според която предложението не е императивно и задължаващо.
За тази година са заложени 10 млн. лева за подготовката на кадастрални карти. Според Емил Костадинов, ако държавата успее да осигурява финансиране от този порядък през всяка следваща година, до края на мандата покритието с кадастрални карти “ще нарасне значително”. В момента с кадастър са покрити около 18% от територията на страната.
Същевременно общините окончателно ще бъдат освободени от таксите, които плащат за услугите, предоставяни от структурите на агенцията по кадастъра. Таксите отпаднаха още с промени в Закона за геодезията и картографията, с които службите се задължават да осъществяват безвъзмезден обмен на данни.
Мария Пирянкова потвърди, че е подготвена и специална заповед за териториалните структури на агенцията във връзка с таксите за общините.
Една от поправките в закона предвижда да се даде възможност на нотариусите да ползват информационната система на кадастъра чрез отдалечен достъп. Отделно собствениците на имоти ще могат да правят справки във всички служби на агенцията по кадастъра без значение от местоположението.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък