Печалбата за второто тримесечие на Caterpillar е нараснала с 4,1% на фона на по-ниските оперативни разходи и силните резултати на бизнеса със строителни машини, съобщава Wall Street Journal. Минният бизнес на компанията обаче продължава да отчита слаби резултати, допълва изданието.
Отчетената печалба за тримесечието надмина очакванията на анализаторите, но не и приходите. Компанията освен това повиши очакванията си за печалбата за цялата година с 10 цента на акция до 6,2 долара, но занижи прогнозата си за приходите до диапазона 54-56 млрд. долара заради по-слабите продажби в Китай, Африка и Близкия Изток. Предишната прогноза беше за приходи от порядъка на 53,2 – 58,8 млрд. долара.
Caterpillar отчита печалба от 999 млн. долара за периода април-юни, или 1,57 долара за акция. Година по-рано резултатът беше 960 млн. долара, или 1,45 долара за акция. Като се изключат разходите за преструктуриране, печалбата на акция достига 1,69 долара за акция.
Приходите на компанията за второто тримесечие са намалели с 3,2% на годишна база до 14,15 млрд. долара.
Анализатори очакваха печалба на акция от 1,52 долара и приходи в размер на 14,47 млрд. долара.
Продажбите на звеното на групата за строителни машини са нараснали с 11 на сто до 5,41 млрд. долара, докато приходите от ресурсните индустрии (свързаните с минното дело звена на компанията) са се понижили с 29 на сто до 2,24 млрд. долара. Приходите от енергийното и транспортното звена са се свили с 1,7% до 5,18 млрд. долара.
„Разбираме, че не можем да контролираме икономиката или да определим кога точно минното дело ще започне да се подобрява“, коментира главният изпълнителен директор и председател на борда на директорите на Caterpillar Дъг Оберхелман. Така той обясни желанието на ръководството да продължи да подобрява контрола върху разходите.
Компанията планира и да изкупи обратно обикновени акции за 2,5 млрд. долара през текущото трето тримесечие като част от плана за обратно изкупуване на акции за 10 млрд. долара. През първото тримесечие групата изкупи акции за 1,7 млрд. долара.
В началото на сесията в Ню Йорк компанията изтрива 3,26% от стойността на ценните си книги до 104,85 долара.
Основните индикатори:


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина