Лондонска компания планира да строи прозрачни стъклени домове, които според архитектите ще намаляват стреса и ще допринасят за по-здрав сън, пише Daily Mail.
Стъклена къща със спалня, хол, кухня и баня ще струва 210 хил. лири. За дискретност стъклата ще могат да се затъмняват по желание.
Според авторите на проекта Photon Space повечето слънчева светлина ще подобри циркадния ритъм, регулиран от биологичния часовник. Така тялото ще функционира по-добре.
За стъклените къщи ще се използват най-новите технологии. Стъклата ще са многопластови с висока изолация, за да спират студа и горещината. Те ще могат да се затъмняват по желание със смартфон през деня или нощта. Високотехнологичните стъкла спират 99,9 процента от ултравиолетовата светлина и 85 процента от звука.
"Този проект обединява години изследвания, иновации, инженерни и архитектурни постижения, за да осигури нов начин за възстановяване, почивка, подмладяване - каза при представянето на стъклените къщи директорът на компанията Чарли Шарман. - В съвременния живот прекарваме много време в затворени помещения, въпреки че е научно доказано колко благотворна за здравето, настроението и продуктивността е светлината."
За построяването на малка стъклена къща ще са необходими само четири седмици. Дизайнът може да се променя според предпочитанията на клиента.
Местоположението на къщата очевидно ще е важно. Оживените места няма да предлагат толкова голямо спокойствие като изолираните кътчета сред природата. В градовете обаче такива къщи могат да се строят на покрива на високи сгради, защото са много леки. (БТА)
Визуализации на проекта може да видите в галерията


Удар: Хиляди ментета на луксозни марки задържаха на митницата във Варна
Шефът на полицията с изявление по случая с изчезналото дете край Варна
Жена застреля мъж в спор за паркомясто на хипермаркет
Хороскоп за 4 юли 2026
Варна е домакин на Национално съвещание на директорите на ЦПЛР
Петролът се стабилизира, след като доставките през Ормузкия проток се увеличиха
Златото се насочва към 4200 долара след обрат в очакванията за Фед
Япония и Индия задълбочават партньорството си с над 100 нови сделки
Найджъл Фараж започва да нервничи
Първа фатална катастрофа с камион на Tesla
Маслото мирише на изгорели газове – трябва ли да се притеснявате?
Автомобили за милиони бяха конфискувани от измамник
67-годишно разпадащо се BMW се продава по-скъпо от ново M3
Китайските марки за първи път изпревариха японските по продажби в Европа
Полицията разби схема за пласиране на райски газ по Южното Черноморие
Терзиев за пожара в Люлин: "Not great, not terrible" не е опция
Стъпка назад: Швеция връща разплащането в брой
Радев отстоява националния интерес: Ще наложи вето на санкциите срещу Русия
Yettel „спести“ на природата 159 662 кг електронни отпадъци за последните четири години