Търговските центрове на бъдещето ще станат само "центрове" и ще се преоткрият като дестинации със смесена употреба. Здравните, образователни и развлекателни услуги ще се превърнат в основна част от моловете, прогнозира консултантската компания CBRE.
Мениджърите на търговски центрове и инвеститорите все повече ще се съсредоточават върху това какво искат потребителите и ще започнат да създават интегрирани общности, в които да живеят, работят и пазаруват.
Експертите очакват да се промени и фокуса на бензиностанциите, които ще превърнат в мини логистични центрове, защото са идеални места потребителите да си прибират направени онлайн покупки.
Освен това бензиностанциите все повече ще се превръщат в точки за бързо зареждане на електромобили, особено за хората, които нямат достъп до зарядни станции у дома.
"Става въпрос за промяна на ролите на търговския център, на бензиностанцията и самата търговия. Скоростта на промяната може неочаквано да уплаши някои хора, тъй като се развива по-бързо, отколкото индустрията може да се адаптира. Това означава, че инвеститорите и търговците трябва да се подготвят и да се изправят пред променящите се тенденции, а не да чакат да ги приемат след като са се случили“, коментира Андрю Фипс, ръководител на звеното за проучвания на CBRE за Европа, Близкия изток, Африка и Великобритания.
Компанията очаква и все по-сериозно навлизане на виртуалната реалност в търговията. Това ще доведе до намаление на общата зависимост от смартфоните. Вместо тях по-малките джаджи ще свързват хората с интернет на нещата и ще осигурят достъп до повечето информация и услуги.
Търговците на дребно и наемодателите ще трябва да се подготвят да предоставят дигитално активна среда, която може да стимулира връзките на потребителите. Тя трябва да допълва, а не да се конкурира с цифровия достъп на потребителите.
Очакванията са да се разпространяват повече и независимите магазини, които ще са част от уникалните предложения на търговските дестинации. Веригите за търговия на дребно ще разпознават съществуващите възможности и ще започнат да развиват по-нататък "местни" концепции и търговски марки, за да придадат външен вид на независимостта.
Касите в магазините ще бъдат заменени с по-бързи безкасови начини за плащане. Много магазини вече правят тази промяна. Тенденцията ще продължи и технологиите ще играят все по-важна роля в улесняването на продажбите на дребно.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам