Училища в някои големи канадски градове започват битка със социални мрежи, като в съдебните си искове посочват, че Facebook на Meta Platforms и други платформи вредят на психичното здраве на децата и на обучението им, пише Bloomberg.
Училищa в Торонто, Отава и региона Пийл са завели отделни съдебни искове в сряда, като търсят общо около 4,5 млн. канадски долара (3,3 млрд. щатски долара) обезщетение. Делата срещу Meta, собственика на TikTok – ByteDance, и компанията майка на Snapchat – Snap, твърдят, че компаниите умишлено са таргетирали деца с натрапчиви продукти, които причиняват смущения в класната стая и са ги направили по-уязвими към сексуално насилие и експлоатация.
„Ендемичното използване на социалните мрежи причинява безпрецедентна криза с психичното здраве на младежите“, гласи жалба, подадена във Върховния съд на Онтарио от Окръжния училищен съвет на Торонто. Компаниите „капитализират знанията си, че развиващият се детски мозък е особено уязвим и податлив на манипулацията от техните социални мрежи“, допълва текстът.
Говорителите на Meta, ByteDance и Snap не са отговорили веднага на запитванията за коментар, изпратени им по имейл.
Подобни искове са отправени от стотици американски училищни организации в САЩ, които искат социалните мрежи да платят цена за пристрастеността към техните платформи.
Ню Йорк заведе дело срещу същите компании през януари, както и срещу Google на Alphabet. Meta беше съдена от главните прокурори на повече от 30 щата през октомври. Месец по-късно съдия в Оукланд, Калифорния, нареди на Meta, Google, TikTok и Snap да се изправят срещу стотици искове, в които са обвинени, че са пристрастили млади хора към своите платформи.
Според канадските училищни настоятелства около половината от учениците в Онтарио не спят достатъчно, отчасти защото са пристрастени към платформите, а психологическият стрес и телесната дисморфия са нещо обичайно. Това принуждава училищата да харчат милиони за наемане на социални работници, младежки съветници и друг персонал.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Как лудо влюбената Дженифър Анистън ще празнува първата си годишнина с Джим Къртис
Украински пожарникари се борят втори ден с пожар в района на Чернобил
Светът изгаря своята мрежа за сигурност от петрол
Джей Ло видимо флиртува с колегата си Брет Голдщайн