fallback

Беше ли подложена на хакерски удар Северна Корея?

В продължение на часове интранет връзките в комунистическата страна бяха пропаднали

09:33 | 23.12.14 г. 4
Автор - снимка
Създател

В разгара на спора със САЩ за хакерските атаки и без това недобрите интернет връзки в Северна Корея се сринаха напълно в продължение на часове. Едва след девет часа и половина връзките са били възстановени, съобщи специализираната в интернет сигурност американска компания Dynamic Research във вторник в услугата за кратки съобщения Twitter. Смущенията от понеделник предизвикаха спекулации за евентуална хакерска атака, предава Ройтерс.

И правителството на Южна Корея заяви, че достъпът до интернет в до голяма степен изолираната съседна страна е бил прекъснат в продължение на часове. Ще бъде извършена проверка дали става дума за кибератака или за вътрешна системна грешка, твърдят правителствени източници в Сеул. Не е имало обаче проблеми със севернокорейските пропагандни уебсайтове като Uriminzokkiri или Naenara, които са достъпни чрез сървъри в чужбина. 

„Има спорадични прекъсвания, но не по-дълготрайни проблеми с връзката", твърди високопоставеният служител на Dyn Research Дъг Мадъри пред новинарския канал CNN. Той не би се учудил, ако срещу страната е имало някакъв вид кибератака. Изглежда сякаш „Северна Корея е изличена от световната интернет карта", казва Матю Принс, директор на компанията за интернет сигурност CloudFlare.

Пред NBC американски правителствен служител отрича Съединените щати да имат нещо общо със срива. САЩ обвиняват комунистическия режим в Пхенян, че стои зад хакерската атака над филмовото студио Sony Pictures, което възнамеряваше да вкара в киносалоните комедийния високобюджетен филм "Убийствено интервю", чийто сюжет се върти около планирано убийство на севернокорейския лидер Ким Чен Ун. Корея, разбира се, отрича участие в атаката.

По-голямата част от населението на страната няма интернет връзка. Но в Северна Корея е наличен ограничен, необществено достъпен интранет. По данни на бежанци от страната интранет може да се ползва само от правителствени служители, армията и в университетите.

Междувременно в понеделник Съветът за сигурност на ООН обсъди положението с човешките права в Северна Корея въпреки противодействието на Русия и Китай, съобщи Ройтерс.

„Когато една страна размахва ядреното оръжие, защото критикуваме начина, по който се отнася към съгражданите си, можем ли да се съмняваме, че има връзка между правата на човека в Северна Корея и международния мир и сигурност", заяви постоянният представител на САЩ в ООН Саманта Пауър, цитирана от AFP. Тя окачестви като абсурдно искането на Пхенян за съвместно разследване със САЩ на кибератаката срещу Sony Pictures. Според Пауър севернокорейците "преживяват кошмар", а нарушенията на човешките права в страната са "заплаха за международната сигурност". 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:05 | 08.09.22 г.
fallback